Hatırlanabilir yemek deneyimleri: Sokak yemekleri
Memorable food experiences: Street foods
  1. Tez No: 807065
  2. Yazar: ÖZGE KURBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasının amacı hatırlanabilir sokak yemekleri deneyimleri ve bu deneyimlerin hatırlanabilir olmasında etki olan unsurların gömülü kuram yaklaşımı ile derinlemesine anlaşılmasıdır. Nitel araştırma deseni çerçevesinde gömülü kuramın ilkelerine uygun olarak araştırma süreci yürütülmüştür. İstanbul' da ve Didim' de yaşayan toplam 25 kişi ile derinlemesine görüşme yapılarak veri toplanmıştır. NVivo 10 nitel veri analizi yazılım programından yararlanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Veri analizi açık, eksenel ve seçici kodlama aşamalarıyla yapılmıştır. Kodlama sonucunda kategoriler ve temalara ulaşılarak kavramsal bir yapı sunulmaya çalışılmıştır. Hatırlanabilir sokak yemekleri deneyimi ana teması altında iki temaya ulaşılmıştır. İlk tema hatırlanabilir sokak yemekleri deneyimlerinde etkili olan unsurlar; lezzet, birliktelik, koku, mutluluk, hijyendir. İkinci tema ise hatırlanabilir sokak yemekleri deneyiminin etkileri; olumlu etki ve olumsuz etkidir. Bunlar içerisinden lezzet, birliktelik ve mutluluk unsurlarının diğer unsurlara kıyasla hatırlanabilir sokak yemekleri deneyimlerinde etkisinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the memorable street food experiences and the factors that affect the memories of these experiences with the embedded theory approach. The research process was carried out in accordance with the principles of the embedded theory within the framework of the qualitative research design. Data were collected through in-depth interviews with 25 people living in Istanbul and Didim. Data analysis was carried out using the NVivo 10 qualitative data analysis software program. Data analysis was done with open, axial and selective coding stages. As a result of coding, categories and themes were reached and a conceptual structure was tried to be presented. Two themes were reached under the main theme of memorable street food experience. The first theme is the factors that are effective in memorable street food experiences; taste, togetherness, smell, happiness, hygiene. The second theme is the effects of the memorable street food experience; positive effect and negative effect. Among these, it was concluded that the elements of taste, togetherness and happiness have a greater effect on memorable street food experiences compared to other elements.