Arithmetically exceptional lattès maps attached to elliptic curves without complex multiplication
Kompleks çarpımı olmayan eliptik eğrilerden gelen aritmetik olarak istisnai lattès eşlemeleri
- Tez No: 807066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜÇÜKSAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
E, y2=x3+Ax+B denklemi ile verilen eliptik eğri olsun. Belirli koşullar altında, eğer E eliptik eğrisinde kompleks çarpma varsa, bu tarz eğrilerden gelen Lattès fonksiyonlarının görüntü kümelerini hesaplamak için bir formül vardır. Fakat, eğer E'nin endomorfizma halkası sadece tamsayılardan oluşuyorsa, bu durumda bu tarz eğrilerden gelen Lattès fonksiyonlarının görüntü kümelerini hesaplamak için bilinen bir metot yoktur. Bu tezde, kompleks çarpma olmayan eliptik eğrilerden gelen Lattès fonksiyonlarının görüntü kümelerini hesaplayan bir Pari/GP kodu sunacak ve bu fonksiyonların aritmetiksel istisnailiklerini deneysel olarak tartışacağız.
Özet (Çeviri)
Let E be an elliptic curve given by y2 = x3 + Ax + B. If E has complex multiplication, then under certain conditions, there is a formula to compute the value sets of Lattès maps induced by such curves. However, when the endomorphism ring of E consists only of the integers, then there is no known method to compute the value sets of Lattès maps attached to such curves. In this thesis, we will introduce a Pari/GP code that computes the value sets of Lattès maps attached to elliptic curves without complex multiplication and discuss the arithmetic exceptionality of these maps experimentally.