Değişik ölçme düzeylerinde uygulanabilir bazı istatistiksel teknikler ve programlama
- Tez No: 4424
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Rami z SÖNMEZ YÜKSEK LİSANS TEZİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1987 Bu çalışmada iki amaç üzerinde durulmuştur. İlki ; ölç menin ne olduğu, ölçme düzeylerinin farklı oluşu değişkenle rin aritmetiksel özelliklerini neden ve nasıl etkilediği, her ölçme düzeyinde uygulanabilecek asgari bir merkezi eği lim ve dağılım ölçüsü verilerek "bu tür değişkenler arasında ilişki ölçüsü olarak hangi tekniğin kullanılabileceği açık lanmıştır. İkinci olarak; Çözümü el' la yapıdan problemler program lanarak bilgisayarla çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S. THESIS fcamiz SÖNMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARİ, 1987 In this study two purposes were emphasized. The first one ; what the measuring is, how the different measurement levels effect the arithmetical properties s, of the variables, the explanation of which technique can be used as a scale of relation between this kind of variables by giving a minimum central gradient and dispersion scale. Secondly ; The problems that were solved in £1 are solved by programming with computer. II