Mezun pilotların mesleki bağlılıklarının ekip kaynak yönetimi (EKY) becerileri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of professional commitment of graduate pilots on their crew resource management skills
  1. Tez No: 807070
  2. Yazar: ERDEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışması, uçuş organizasyonlarından yeni mezun olmuş pilotların mesleklerine olan bağlılıklarının uçuş operasyonlarını verimli ve etkin bir biçimde icra etmelerine en büyük katkı sağlayan ekip kaynak yönetimi becerileri üzerine etkilerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana kütlesi Türkiye'de faaliyette bulunan bir havayolu şirketinin uçuş okulundan mezun olan pilotlardan oluşmaktadır. 107 mezun pilottan anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, ilk bölümde havacılıkta ekip kaynak yönetimi (EKY) kavramı ve becerileri açıklanmıştır. Daha geniş bir ifade ile ele almak gerekirse; insan faktörünün (pilot) havacılık ve uçuş operasyonları açısından önemi ve bu faaliyetleri emniyetli bir şekilde gerçekleştirmek için pilotların sahip olması gereken EKY becerileri açıklanmıştır. Yeni mezun pilotların mesleklerine olan bağlılıklarının uçuş ekibi kaynak yönetimi (EKY) becerilerine olan etkilerinin ne yönde ve hangi ölçüde olduğunu ortaya koymak amacıyla yapılan anket çalışmasının bulguları ile istatistiksel veri analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, anova ve t-test analizi ve regresyon analizi sonuçlarına ve yorumlarına yer verilmiştir. Çalışmada elde edilen analizler sonucunda mesleki bağlılığın alt bileşenlerinden olan duygusal bağlılığın ekip kaynak yönetimi (EKY) becerileri üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu ve böylelikle pilotlarda aranması gereken bir özellik olması gerektiği değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekip Kaynak Yönetimi, Havacılık, İnsan Faktörü, Mesleki Bağlılık, Pilotlar.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to measure the effects of newly graduated pilots' professional commitment on crew resource management skills, which make the greatest contribution to efficient and effective flight operations. The main mass of the research consists of pilots who graduated from the flight school of an airline company operating in Turkey. Data were collected from 107 graduate pilots by questionnaire technique. Within the scope of this thesis, the concept and skills of crew resource management (CRM) in aviation are explained in the first chapter. Moreover, the importance of the human factor (pilot) in terms of aviation and flight operations and the CRM skills that pilots must have in order to perform these operations safely are explained. In order to reveal the direction and extent of the effects of newly graduated pilots' commitment to their profession on their flight Crew Resource Management (CRM) skills, statistical data analysis, reliability analysis, factor analysis, correlation analysis, anova and t-test analysis, the results of the regression analysis and their comments are included. As a result of the analyzes, it is obtained in the study that it emotional commitment, which is one of the sub-components of professional commitment, has a positive and significant effect on Crew Resource Management (CRM) skills, and thus it should be a feature that should be sought in pilots. KEY WORDS: Aviation, Crew Resource Management, Human Factor, Pilots, Professional Commitment