The effect of the performance appraisal system on people's career management and job motivation
Performans değerlendı̇rme sı̇stemı̇nı̇n kı̇şı̇lerı̇n karı̇yer yönetı̇mı̇ne ve ı̇ş motı̇vasyonuna etkı̇sı̇
  1. Tez No: 807098
  2. Yazar: HANDE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde dünyada yaşanan gelişmeler, kuruluşların yönetiminde bazı değişikliklere yol açmıştır. İşletmeler gün geçtikçe daha fazla çalışan odaklı hale gelmekte ve buna yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Çalışan odaklı uygulamaların en önemlilerinden biri de performans değerlendirme sistemidir. Performans değerlendirme sistemleri hem çalışanların performansını hem de onların istek ve ihtiyaçlarını anlamaya yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı nitel araştırma yöntemi olan derinlemesine görüşme yöntemi ile yarı yapılandırılmış method kullanılarak performans değerlendirme uygulamalarının çalışanların motivasyonu ve kariyer yönetimi üzerindeki etkileri hem kurumlara hem de çalışanlara yol göstermesi açısından öneriler geliştirmektir. Araştırma kapsamında alanında tecrübeli yöneticilere görüşme formu hazırlanmıştır. Bu kapsamda performans değerlendirme sistemlerinin çalışanların motivasyonları ve kariyer yönetimine etkisi hakkında telekominikasyon şirketinde 16 katılımcı ile mülakatlar yapılarak konu hakkındaki görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda performans değerlendirme uygulamalarının çalışanların motivasyonları ve kariyer yönetimleri üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, developments in the world have led to some changes in the management of organizations. Businesses are becoming more and more employee-oriented day by day and are working towards this. One of the most important employee-oriented practices is the performance appraisal system. Performance appraisal systems help to understand both the performance of employees and their wants and needs. The aim of this study is to develop recommendations to guide both organizations and employees on the effects of performance appraisal practices on employee's motivation and career management by using in-depth interviews and semi-structured method, which is a qualitative research method. Within the scope of the research, an interview form was prepared for managers. In this study, 16 participants were interviewed about the effects of the performance appraisal system on employee motivation and career management. As a result of the research, it was observed that performance appraisal practices have positive effects on employee motivation and career management.