Melazma hastalarındaki sistemik komorbiditeler ve güneşten korunma yöntemleri hakkındaki genel tutum ve bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the general attitude and knowledge levels about systemic combidities and sun protection methods in patients with melasma
- Tez No: 807097
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELMA EMRE, DOÇ. DR. AHMET KESKİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Melazma etiyolojisinin net olarak saptanamadığı birden fazla faktörün beraber hastalığa yol açabileceği düşünülen dermokozmetik bir hiperpigmentasyon hastalığıdır. Kronik ultraviyole maruziyeti, genetik yatkınlık, hormonal durumlar, gebelik gibi sebepler etkili olmasına rağmen melazmanın kesin etyolojisi hala bulunamamıştır. UV maruziyeti en çok suçlanan faktörtür. Biz bu çalışmamızda melazmaya neden olan sistemik komorbiditeleri ve güneşe maruziyete karşı hastaların genel tutum ve bilgi düzeylerini inceleyeceğiz., Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Ankara Şehir Hastanesi Dermatoloji Polikliniğine 15.02.2023-15.04.2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaşından büyük fasyal dermatozu ve deri kanseri dışında melazması olan hastalardan çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve çalışmaya katılmayı kabul etmiş 140 gönüllü hasta üzerinde kesitsel tipte bir anket çalışması gerçekleştirildi. Toplamda 140 hastada gerçekleştirilen çalışmada, 21 soruluk bir anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Araştırmacıların sosyodemografik özellikleri, özgeçmiş ve soygeçmişleri, güneş maruziyetleriyle güneşten korunma tutumları sorgulandı. Melazma klinik şiddetinin belirlenmesi için Melazma Alan Şiddet İndeksi (MAŞİ) skorları 0-48 arasında puanlama yapılarak hesaplandı. Fitzpatrick sınıflandırması ile hastaların deri tipleri 1-6 arasında skorlandı. Hastaların güneşten korunma davranışları 'hiçbir zaman', 'nadiren, 'bazen' ile 'sık sık ve daima' şeklinde dört grupta değerlendirildi. Yarar algısı ve zarar algısı boyutlarından oluşan Karar Alma Ölçeği (KAÖ) ile hastaların güneşten korunma konusundaki kararlılıkları değerlendirildi. Veri analizi için SPSS 28 programı kullanıldı. Bulgular: 119 kadın, 21 erkek olmak üzere çalışmaya toplam 140 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşları 20-69 arasında ve ortalaması 43,2±11,4'tür. Hastaların melazma başlangıç yaşı 17-69 arasında ve ortalaması 34,7±10'dur. Hastaların melazma devam süresi ise 0,1-30 yıl ve ortalaması 8,5±6,3'tür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Melasma is a dermocosmetic hyperpigmentation disease whose etiology is not clearly determined and thought to be caused by multiple factors together. Although factors such as chronic ultraviolet exposure, genetic predisposition, hormonal conditions, pregnancy are effective, the exact etiology of melasma has still not been found. UV exposure is the most blamed factor. In this study, we will examine the systemic comorbidities that may cause melasma and the general attitude and knowledge level of patients against sun exposure. Material and Methods: A cross-sectional survey was conducted on 140 volunteers who were informed about the study and agreed to participate in the study, among patients older than 18 years of age with facial dermatosis and melasma other than skin cancer, who applied to the Ankara City Hospital Dermatology Polyclinic between 15.02.2023 and 15.04.2023. A 21-question questionnaire was applied by face-to-face interview technique. Sociodemographic characteristics, background and family history, sun exposure and sun protection attitudes of the researchers were questioned. In order to determine the clinical severity of melasma, Melasma Area Severity Index (MASI) scores were calculated by scoring between 0-48. The skin types of the patients were determined according to the. The skin types of the patients were scored between 1 and 6 with the Fitzpatrick classification. The sun protection behaviors of the patients were evaluated in four groups as 'never', 'rarely', 'sometimes' and 'often and always'. The patients' determination to protect themselves from the sun was evaluated with the Decision Making Scale (SSS), which consists of the perception of benefit and the perception of harm. SPSS 28 program was used for data analysis. Results: A total of 140 patients, 119 women and 21 men, were included in the study. The age of the patients was between 20-69 years and the mean was 43.2±11.4. The age of onset of melasma of the patients was between 17-69 and the mean was 34.7±10. The duration of melasma persistence of the patients was 0.1-30 years and the mean was 8.5±6.3. The duration of melasma persistence of the patients was 0.1-30 years and the mean was 8.5±6.3.