Ana safra kanalına kontrast madde verilmesisonrasında kanalın serum fizyolojik ileirrgasyonunun ercp sonrasında gelişebilecekpankreatitin önlenmesindeki rolü
The effect of post-contrast washıng on post-endoscopıcretrograde cholangıopancreatography pancreatıtıs
  1. Tez No: 807112
  2. Yazar: HASAN ÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ACAR AREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: ERCP işleminde kullanılan kontrast madde sonrası serum fizyolojikle dilüsyonel amaçlı yıkamanın ERCP sonrası pankreatit riskinin azaltılmasındaki etkinliğini deneysel rat modelinde araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 40 adet Wistar-Albino cinsi 250-300 gr ağırlığındaki erkek rat 4 gruba ayrıldı. (Grup1; n=10: Kanulasyon, Grup 2; n=10: Kanulasyon+Serum grubu, Grup 3; n=10: Kanulasyon+Kontrast grubu, Grup 4; n=10: Kanulasyon+Kontrast+Serum grubu) Grup 1'de 24G anjiocath ile transduodenal pankreatikobiliyer kanal kanulasyonu yapıldı. Grup 2'de pankreatikobiliyer kanal kanulasyonu ardından 30 mm Hg basınçta 0.5 cc serum fizyolojik verildi. Grup 3'de pankreatikobiliyer kanal kanulasyonu ardından 30 mm Hg basınçta 0.5 cc % 50 dilüe edilmiş kontrast madde verildi. Grup 4'de pankreatikobiliyer kanal kanulasyonu ardından 30 mm Hg basınçta 0.5 cc %50 dilüe edilmiş kontrast madde ve ardından 30 mm Hg basınçta 0.5 cc serum fizyolojik verildi. 24 saat sonra kardiak alınan kanda lökosit, kan şekeri, serum glutamik oksaloasetik transaminaz(SGOT), laktat dehidrogenaz(LDH), amilaz, C-reaktif protein(CRP), Ph ve baz açığı parametreleri değerlendirildi ve sonrasında ratlar sakrifiye edilerek pankreas dokusu çıkarıldı. Histopatolojik doğrulama ve akut pankreatit derecelendirmesi hematoksilen eozin kulanılarak yapıldı. Sonuçlar: Ortalama amilaz, lökosit, AST, LDH düzeyi grup 2, 3 ve 4' de grup 1' e göre anlamlı derecede yüksek bulundu. (p 0.05) Grup 2, 3 ve 4' de histolojik olarak pankreatit derecesi skorları grup 1'e göre anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Background/aims/Objective: We aimed to evaluate the efficacy of dilutional washing with saline solution following the administration of contrast agent for endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) in decreasing the rate of pancreatitis, in our experimental rat model. Methods: Fourty Wistar-Albino® male rats of 250-300 g were divided into 4 equal groups Group 1: Cannulation, Group 2: Cannulation+saline solution, Group 3: Cannulation+contrast agent, Group 4: Cannulation+contrast agent+saline solution. At the 24th hour following the procedures, the rats were sacrified and pancreatic tissues were examined histopathologically, with the evaluation of blood levels of leukocyte, glucose, serum glutamic oxaloacetic transaminase (SGOT), lactate dehydrogenase (LDH), amylase, C-reactive protein (CRP) and acid-base status. Histopathological correlation and grading of acute pancreatitis was performed using haematoxylin and eosin staining. Results: Mean levels of amylase, leukocyte, AST and LDH were found to be significantly higher in groups 2, 3, 4 when compared to group 1 (p0.05).