Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri bireylerde akıllı telefon bağımlılığı düzeyinin incelenmesi
Examination of smartphone addiction level in individuals aged 18 and above applying to the family medicine clinic at Eskişehir Osmangazi University
  1. Tez No: 807210
  2. Yazar: MUZAFFER YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, 1.8.2022-1.2.2023 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran 130 hasta ile yapılmıştır. Hazırlanan anket formu, yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurularak veriler toplanmış; bu sayede katılımcıların akıllı telefon bağımlılık düzeylerini saptamak ve bağımlılık düzeylerinin sosyodemografik özellikleriyle ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Katılımcıların %50,8'i (n=66) erkek, %49,2'si (n=64) kadın; yaş ortalamaları ise 32,8±12,1 olarak bulundu. Katılımcıların akıllı telefon bağımlılık ölçeğinden aldığı ortalama puanı 77,8±27,6 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 130 patients who applied to our clinic between 1.8.2022 and 1.2.2023. The prepared questionnaire form was filled out through face-to-face interviews, and data were collected to determine the participants' smartphone addiction levels and to reveal the relationship between addiction levels and sociodemographic characteristics. Of the participants, 50.8% (n=66) were male, and 49.2% (n=64) were female, with an average age of 32.8±12.1. The participants' average score on the smartphone addiction scale was found to be 77.8±27.6.