Yaşlılarda vestibuler bazlı ve kalistenik egzersizlerin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effects of vestibular-based exercises and calisthenic exercises on cognitive functions in older individuals: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 807225
  2. Yazar: MERT VOLKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, vestibüler bazlı egzersizler (VBE) ile kalistenik bazlı egzersizlerin (KBE) yaşlıların kognitif fonksiyonlarına etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya toplam 29 kişi ( 20 erkek, 9 kadın) katılmıştır. 65 – 85 yaş aralığında olan katılımcıların yaş ortalaması 74.83±5.31 yıldır. Randomize kontrollü olan bu çalışmada 29 katılımcı iki gruba ayrılmıştır: VBE Grubu (n: 15) ve KBE Grubu (n: 14). Katılımcıların kognitif fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla Standardize Mini Mental Durum Testi (SMMT) ve 3 adet ikili görev (motor + kognitif: İkili Görev 1, 2, 3) değerlendirme testleri kullanılmıştır. Egzersiz programı öncesinde yapılan tüm değerlendirmeler, program sonrasında tekrar yapılmıştır. Grup katılımcıları, 5'er kişilik 3 gruba ayrılıp 8 haftalık (haftada 3 gün) egzersiz programına (ısınma, VBE veya KBE, soğuma) alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of vestibular-based exercises (VBE) and calisthenic-based exercises (CBE) on the cognitive functions of the older individuals. A total of 29 people (20 male, 9 female; range: 65 – 85) participated in the study. The mean average age of the participants was 74.83±5.31 years. In this randomized controlled study, 29 participants were divided into two groups: VBE Group (n: 15) and CBE Group (n: 14). Standardized Mini Mental State Test (SMMT) and 3 dual task (motor + cognitive: Dual Task 1, 2, 3) tests were used to evaluate the cognitive functions of the participants. All the evaluations made before and after the exercise program. Each group participants were divided into 3 groups (each group consisted of 5 persons) and involved in an 8-week (3 days a week) exercise program (warm-up, VBE or CBE, cool-down). When the results of the VBE and CBE groups before and after the treatment program were compared; the differences were found to be statistically significant in both groups (p0.05) between the two groups.