The international competitiveness of Turkey and Morocco in three major sectors: Vegetable products, textiles and textile articles, and products of the chemical or allied industries
Türkiye ve Fas'ın üç ana sektörde uluslararası rekabet gücü: Bitkisel ürünler, tekstil ve tekstil maddeleri ile kimya veya bağışlı endüstri ürünleri
- Tez No: 807232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT BARIŞ VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda, küreselleşme ve dünyadaki ekonomik, teknolojik ve politik değişimler nedeniyle uluslararası rekabet gücü daha yoğun hale geldi. Ancak ülkelerin rekabet edebilirlik düzeyini belirlemek, sürdürmek veya artırmak için temel stratejileri uygulayabilmeleri için farklı sektörlerde rekabet güçlerini ölçmeleri gerekli hale gelmiştir. Bu çalışma,“bitkisel ürünler”,“tekstil ve tekstil ürünleri”ve“kimya veya yan sanayi ürünleri”olmak üzere üç ana sektörde Türkiye ve Fas'ın uluslararası rekabet gücünü, Açıklanmış Karşılaştırmalı Avantaj (RCA) ve Açıklanmış Ticaret Avantajı (RTA). Ayrıca Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) veri tabanından 2010-2020 yılları arasındaki veriler derlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Fas'ın ''bitkisel ürünler'', ''kimya veya yan sanayi ürünleri''nde karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu sonucuna varılmıştır. '' ve ''tekstil ve tekstil ürünleri'' sektörleridir. Bu arada, Türkiye“bitkisel ürünler”ve“tekstil ve tekstil ürünleri”nde karşılaştırmalı üstünlük ortaya koyarken,“kimya veya yan sanayi ürünleri”karşılaştırmalı dezavantaj göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent decades, international competitiveness has become more intense due to globalization and economic, technological, and political changes in the world. However, it has become necessary for countries to measure their competitiveness in different sectors in order to implement the essential strategies, whether to set, maintain or increase the level of competitiveness. This study aims to evaluate the international competitiveness of Turkey and Morocco in three major sectors, ''vegetable products'', ''textiles and textile articles'', and ''products of the chemicals or allied industries'' sectors, based on the Revealed Comparative Advantage (RCA) and Revealed Trade Advantage (RTA). Additionally, the data was gathered from International Trade Center (ITC) database between 2010 and 2020. According to the findings, it was concluded that Morocco has a comparative advantage in ''vegetable products'', ''products of the chemicals or allied industries'' and ''textiles and textile articles'' sectors. Meanwhile, Turkey has revealed a comparative advantage in ''vegetable products'' and ''textiles and textile articles'' while the 'products of the chemicals or allied industries'' has shown a comparative disadvantage.