Küreselleşme sürecinde ekonomik büyümenin sosyal harcamalar üzerindeki etkisi
The effect of economic growth on social expenditures in the globalization process
- Tez No: 807260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşmenin artması ile birlikte ülkeler arasındaki sınırlar kaybolmuş ve dolayısıyla ülkeler arası serbest ticaret artmıştır. Küreselleşme ve beraberinde artan serbest ticaret her ne kadar refah getirse de bazı ülkeler veya toplumlar için yoksulluğun da artmasına neden olmuştur. Gelir dağılımındaki adaletsizlik yoksulluğu artırmış, yoksulluğun da ekonomik büyümenin önünde engel yaratması ile ülkeler ilk olarak sosyal yardımlara yönelmişlerdir. Yoksulluğu engelleyerek ekonomik büyümelerinin önündeki engeli ortadan kaldırmayı hedefleyen ülkeler sosyal yardımları bir sosyal politika çerçevesinde yapmaktadırlar. Dünya genelini etkisi altına alan ekonomik krizlerin, salgın hastalıkların yaşandığı dönemlerde halkın desteklenmesi de önem arz etmekte ve sosyal yardımlara dolayısıyla da sosyal politikalara duyulan ihtiyaç artmaktadır. Yaşanan ekonomik krizler ya da son dönemde yaşanan Covid-19 pandemisi ile uzaktan çalışmaya uygun olmayan ve sonucunda da işsiz kalan bireylerle işsizlik oranı da artmıştır. İşsizlik ile gelen yoksulluk durumu ile karşı karşıya kalan halk sosyal yardımlarla desteklenmiştir. Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş olan ülkelerden daha fazla sosyal koruma harcamalarına bütçe ayırmaktadır. Çünkü gelişmekte olan ülkelerde gelirin adaletsiz dağılımı daha fazladır. Gelir dağılımının adaletsizliği yoksulluğu artırırken, yoksulluğun artması da ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden sosyal koruma harcamaları artmakta, ülkeler sosyal koruma harcamalarıyla kısa vadede yoksulluk olgusunun önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, küreselleşme süreci ile birlikte artan uluslararası ticaret ilişkilerinin yoksulluk yaratma boyutuna odaklanarak, yoksulluktan etkilenen dezavantajlı gruplar açısından yoksullukla mücadelede sosyal politikaları incelemek ve ekonomik büyümenin sosyal koruma harcamaları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada, üç farklı model kullanılmıştır. İlk modelde incelenen 45 ülkenin tamamı, ikinci modelde 30 gelişmiş ülke ve üçüncü modelde ise 15 gelişmekte olan ülkede sosyal yardımlar ve ekonomik büyüme ilişkisi 2008-2019 yılları arasını kapsayacak şekilde incelenmiştir. Tüm ülkeleri kapsayan genel modelin yanı sıra, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler düzeyinde yapılan Panel Veri analizi sonuçlarına göre de, ülkelerdeki ekonomik büyümenin artması sosyal koruma harcamaları için daha fazla pay ayrılmasında rol oynayan unsurlardan biridir. Bununla beraber, gelir düzeyi yükseldikçe gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere nispeten daha fazla sosyal yardım harcaması yapmak durumunda kaldıkları görülmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde kişi başına düşen GSYİH % 1 arttığında, sosyal koruma harcamaları % 0.3489 artmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ayrımı yapıldığında kişi başına düşen GSYİH düzeyi % 1 arttığında, sosyal koruma harcamaları gelişmiş ülkelerde %.0.0542 oranında, gelişmekte olan ülkelerde ise %0.3260 oranında arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the factions of globalization, borders between countries have disappeared and certain countries are advancing in free trade. Although globalization and increasing free trade bring prosperity, it has also led to increased restrictions for some countries or societies. The inequality in income distribution increased the restriction, and as the restriction prevented economic growth, countries first turned to social assistance. Countries aiming to eliminate barries by preventing their economic growth by preventing poverty carry out social assistance within the scope of a social policy. It is also important to support the public in times of economic cries and epidemics that affect the whole World, and the need for social assistance and therefore social policies increases. The unemployment rate has also increased with the economic cries or the recent Covid-19 pandemic, with individuals who are not suitable for remote working and as a result become unemployed. The people, who were faced with poverty due to unemployment, were supported by social assistance. Developing countries allocate more budget to social protecttion expenditures than developed countries. Because the unequal distribution of income in developing countries is more. While the inequality of income distribution increases poverty, the increase in poverty also affects economic growth negatively. Therefore, social protection expenditures are increasing and countries are trying o prevent poverty in the short term with their social protection expenditures. The main purpose of this thesis is to examine social policies in the fihht aganist poverty in terms of ecomonic growth on social protection expenditures, by focuaing on the poverty-creating dimension of international trade relations that have increased with the globalization process. Fort his purpose, three different models were used in the study. The relationship between social assistance and ecomonic gowth in all 45 countries examined in the first model, 30 developed countries in the second model, and 15 developing countries in the third model, covering the years 2008-2019 was examined. In addition on the general model covering all countries, according to the results of the Panel Data analysis conducted at the level of developed and developing countries, the increase in ecomonic growth in countries is one of the factors that play a role in allocating a larger share for social protection expenditures. However, as the income level rises, it is observed that developing countries have to spend more on social assistance than developed countries. When evaluated in general, when GDP per capita increases by %1, social protection expenditures increase by %0.3489. When the developed and developing countries are differentiated, it is seen that the per capita GDP increased by %1, while the social protection expenditures increased by %0.0542 in developed countries and by %0.3260 in developing countries.