Demiryolu hatlarında drenaj sistemleri ve sürdürülebilirlik
Drainage systems and sustainability in railway lines
  1. Tez No: 807295
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN YURDUSEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Demiryolları can ve mal taşımacılığında kullanılan ulaşım araçlarından biridir fakat bu taşımacılığı olumsuz etkileyen faktörler bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik açısından en büyük sorunlardan birinin kaynağı ise sudur. Bu sorun demiryollarının geometrisini bozmakta, drenaj sistemlerini yetersiz kılmakta ve sonucunda kazalara ve kayıplara sebep olmaktadır. Demiryollarında kullanılan çeşitli drenaj sistemlerinin önemi bu noktada açığa çıkmaktadır. Bu çalışmada suyun demiryolu altyapı ve üstyapısına hangi yollarla ulaştığı, ne türde zararlar verdiği araştırılmıştır. Bu zararlı etkilerden hangi yollarla kaçınılabileceği ve hangi drenaj sistemlerinin kullanılabileceği açıklanmıştır. Yapılan araştırmalarla iklim değişikliğinin etkileri doğrultusunda demiryolu sistemlerine ulaşan suyun çoğunlukla sel ve yağmur suyu olarak ulaşmakta olduğu ve sonucunda demiryolunun göçmesine, can ve mal kayıplarına, drenaj sistemlerinin yetersiz kalmasına neden olduğu görülmüştür. Ayrıca bu etkilerin çoğunlukla ilkbahar ve yaz mevsiminde meydana geldiği anlaşılmıştır. Bu doğrultuda mevcut demiryolları ve yeni tasarlanacak demiryolları için alınabilecek önlemler ve yapılması gerekenler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Railways are one of the means of transportation used in the transportation of life and goods, but there are factors that negatively affect this transportation. One of the biggest problems in terms of sustainability is water. This problem disrupts the geometry of railways, makes drainage systems inadequate and consequently causes accidents and losses. This is where the importance of various drainage systems used in railroads comes to light. In this study, the ways in which water reaches the railway infrastructure and superstructure and what kind of damages it causes are investigated. The ways in which these harmful effects can be avoided and which drainage systems can be used are explained. With the researches carried out, it has been seen that the water reaching the railway systems in line with the effects of climate change is mostly flood and rainwater and as a result, it causes collapse of the railway, loss of life and property, and insufficient drainage systems. It is also understood that these effects occur mostly in spring and summer seasons. In this direction, precautions that can be taken for existing railways and new railways to be designed and what should be done are proposed.