Yüksek hızlı tren ağlarında ram analiz tekniklerinin uygulanması
Application of ram analysis techniques in high-speed train networks
  1. Tez No: 895338
  2. Yazar: SÜMEYYE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, demiryolu hatlarının altyapı ve üstyapı bileşenlerinin incelenmesi, hat geometrisinin ölçümü, muayene ve bakım süreçleri ile demiryolu hatlarında Güvenilirlik, Kullanılabilirlik, Sürdürülebilirlik ve Emniyet (RAMS) analizlerinin uygulanmasına odaklanmaktadır. Çalışmada, demiryolu tarihçesinden başlayarak, zemin, platform ve drenaj sistemleri gibi altyapı bileşenleri ile raylar, traversler, bağlantı elemanları ve balast gibi üstyapı bileşenleri detaylandırılmıştır. EN 13848 Avrupa Birliği Standardı'nın hat geometrisi ve ölçümündeki önemi vurgulanmış, çeşitli hat geometrisi parametreleri ve bu parametrelerin ölçümü kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, demiryolu hattına yapılan muayene, bakım ve yenileme çalışmaları üzerinde durulmuştur. Tezde ayrıca RAMS analizleri çerçevesinde güvenilirlik, kullanılabilirlik, sürdürülebilirlik ve emniyet kavramları, EN 50126 standardı doğrultusunda ele alınmış ve risk değerlendirme süreçleri ile bu süreçlerde kullanılan teknikler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son olarak, RAM analizlerinin demiryolu altyapı ve üstyapı yönetimindeki uygulamaları incelenmiş, raylar, traversler, balast ve hat geometrisi parametrelerine yönelik güvenilirlik, kullanılabilirlik ve sürdürülebilirlik analizleri örneklerle sunulmuştur. Bu kapsamlı çalışma, demiryolu hatlarında RAM analizlerinin teorik temellerini ve pratik uygulamalarını ortaya koyarak, demiryolu güvenliği ve işletme performansının artırılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, focuses on the examination of railway infrastructure and superstructure components, the measurement of track geometry, inspection and maintenance processes, and the application of Reliability, Availability, Maintainability, and Safety (RAMS) analyses in railway lines. The study elaborates on infrastructure components such as subgrade, formation, and drainage systems, as well as superstructure components including rails, sleepers, fastening systems, and ballast, starting from the history of railways. The significance of the EN 13848 European Standard in track geometry and measurement is emphasized, with a comprehensive review of various track geometry parameters and their measurement techniques. Additionally, the thesis addresses the inspection, maintenance, and renewal activities conducted on railway lines. Moreover, the concepts of reliability, availability, maintainability, and safety within the framework of RAMS analyses are discussed in accordance with the EN 50126 standard, and the risk assessment processes, along with the techniques used in these processes, are detailed. Finally, the application of RAM analyses in the management of railway infrastructure and superstructure is explored, with examples of reliability, availability, and maintainability analyses related to rails, sleepers, ballast, and track geometry parameters. This comprehensive study contributes to enhancing railway safety and operational performance by presenting the theoretical foundations and practical applications of RAM analyses in railway lines.