A new data transmission technique in underwater for non-coherent detection
Sualtında koherent olmayan yeni bir veri aktarım teknigi
  1. Tez No: 807334
  2. Yazar: MUSTAFA EREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YOON BYUNG WOO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kyungsung University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Okyanuslarda ve diğer sualtı ortamlarında veri iletimi ihtiyacı her geçen gün artmaktadır, bu nedenle araştırmalar da artmaktadır. Su altı ortamı hava ortamından çok farklıdır. Elektromanyetik dalganın suda yayılması veya yayılma malzemelerinin iletkenliği nedeniyle yeraltında çok zordur. Bu durumda genellikle akustik sinyali ultrasonik olarak kullanırız, ancak zamanla değişen çok yollu, Doppler etkisi ve zayıflamalar nedeniyle uzun mesafeleri tutarlı bir yöntemle iletmek kolay değildir. Bu nedenle, uzun mesafeler arasında iletişim kurmak için FSK veya ASK gibi tutarlı olmayan bir yöntem kullanıyoruz. Ancak akustik sesin yayılma hızı çok yavaş olduğu için kanalın BW'si dardır. Dijital görüntü verileri gibi yeterli iletişim hızını garanti etmek çok zordur. Bu tezde, teorik ve deneysel olarak yeni bir veri iletişim protokolü önerilmiştir. Bu protokolün özelliği, multi-bit sayısal veriyi takip eden pingler arasındaki zaman diliminde taşıyarak iletebilmesidir. Deneyler çok yollu, sönümlemeli ve yansımalı 2 farklı kanal modelinde yapılmıştır. Sonuçlar, protokolün ASK'dan 4-6 kat daha hızlı olduğunu ve ayrıca veri uzunluğu, kanal uzunluğu, bit hızına bağlı olarak bazı ilişkiler ve sonuçların da gösterildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The need of data transmission in oceans and other underwater mediums is increasing day by day, so the research also is. The underwater medium is very different than air medium. Propagation of electromagnetic wave in the water or underground is very difficult because of the conductivity of the propagation materials. In this case, we usually use acoustic signal as ultrasonic but, it is not easy to transfer long distance with coherent method because of time varying multipath, Doppler effect, and attenuation. So, we use non-coherent method as FSK or ASK to communicate between long distances. But, as the propagation speed of acoustic sound is very slow, the BW of the channel is narrow. It is very hard to guaranty the enough speed of communication like digital image data. In this thesis, a new data communication protocol is proposed theoretically and also experimentally. The property of this protocol is that it can transmit multi-bit digital data by carrying the data in the time duration between following pings. The experiments are done in 2 different channel models with multipath, fading, and reflections. The results show that the protocol is 4-6 times faster than ASK and also some relations and results are also shown depending on the data length, channel length, bit rate.