Predictive factors affecting 1-year mortality, complication and length of stay hospi̇tal in revision arthroplasty pati̇ents.
Revizyon artroplasti hastalarında 1-yıl mortalite, komplikasyon ve yatış süresi üzerine etki eden prediktif faktörler
  1. Tez No: 807341
  2. Yazar: MUSTAFA KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Arkaplan: Revizyon artroplasti cerrahisi rölatif yüksek mortalite ve major komplikasyon oranlarına sahiptir. Buna rağmen, revizyon artroplasti cerrahisi sonrası mortalite ve komplikasyon ile ilgili veriler sınırlı. Bu çalışmanın amacı; revizyon kalça artroplastisi (RKA) ve revizyon diz artroplastisi (RDA) sonrası 1 yıllık mortalite ve komplikasyonları belirlemek ve mortalite, majör komplikasyon, minör komplikasyon ve hastanede uzun yatış süresi ile ilgili prediktif faktörleri tespit etmektir. Yöntem: Hastanemiz veritabanı programı kullanılarak 2013- 2016 tarihleri arasında RKA (n=114), RDA (n=87) yapılan hastalar tespit edildi. Demografik bilgiler ve perioperatif veriler kaydedildi. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) kullanılarak postoperatif 1 yıl içinde ölen hastalar tespit edildi. Öncelikle mortalite ve komplikasyon ile ilişkili perioperatif faktörlerin tespit edilmesi için tek değişkenli analiz yapıldı, istatisliksel olarak anlamılı olan faktörler ile logistik regresyon modellemesi kullanılarak çok değişkenli analiz yapıldı. Bulgular: RKA ve RDA için 1 yıllık mortalite oranları sırası ile %7 ve %3,4 bulundu (p=0,356). RKA ve RDA için major komplikasyon oranı %13,2 ve 6,9%(p=0,150) idi. RKA ve RDA için minör komplikasyon oranı %14,9 ve %11,5 (p=0,481) idi. RKA ve RDA için yatış süreleri 9,82+-11,755 gün, 8,28+-9,96 gün olarak bulundu (p=0,002). Çok değişkenli analiz sonuçlarına göre; Yaş (>80), septik arka plan ve ASA skoru (>2), 1 yıllık mortalite ve major komplikasyon için, kan replasmanı, VKİ (>30) ve re-revizyon minör komplikasyon için, kan replasmanı, VKİ (>30), ASA skoru (>2), re-revizyon hastanede uzun yatış süresi için bağımsız prediktif faktörlerdir. Sonuç: Yaş (>80), septik arkaplan, ASA skoru (>2) 1-yıl mortalite ve major komplikasyon için bağımsız prediktif faktörlerdir. Preoperatif anemi ve kan replasmanı, RKA ve RDA sonrası komplikasyon ve hastanede uzun yatış için önemli değiştirilebilir bağımsız prediktif faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Background: Revision arthroplasty surgeries have relatively high rate of mortality and major complications. Despite this, there are little data on mortality and complications after revision arthroplasty. Goals of this study were (1) to determine the1-year mortality and complications after revision hip arthroplasty (RHA) and revision knee arthroplasty (RKA) and (2) to identify patient-related risk factors predicting mortality, major complications and minor complications and (3) to identify patient-related risk factors predicting prolonged hospital stay. Methods: Hospital database program was used to identify patients with RHA (n= 114) or RKA (n= 87) from 2013 to 2016. A variety of demographics and perioperative variables were collected. Central Population Administration System (CPAS) were used to identify all patients who had died. Perioperative factors were tested for association with these outcomes using univariable analysis and significant variables were then incorporated into a logistic regression model. Results: The 1-year mortality rates for RHA and RKA were %7 and %3,4 (p=0, 356). The major complications rate for RHA and RKA were %13,2 and %6,9 (p:0,150). The minor complications rate for RHA and RKA were %14,9 and %11,5 (p=0,481). The length of hospital stay for RHA was 9,82 +-11,755 days, for RKA 8,28 +- 9,96 days (p:0,002). Multivariable analysis showed that; (1) Age (>80), septic background, ASA score (>2) were independent predictors for 1-year mortality. (2) Age (>80), ASA score (>2) and septic background were independent predictors for major complications. (3) Blood replacement, BMI (>30), re-revision were independent predictors for minor complications (4). Blood replacement, re-revision, BMI (>30) and ASA score (>2) were independent predictors for prolonged length of stay hospital. Conclusion: Age (>80), septic background, ASA score (>2) were independent risk factors for 1-year mortality and major complications. Blood replacement, BMI (>30), re-revision were independent predictors for minor complications and prolonged length of stay hospital.