Gönül yakınlıkları sergisi bağlamında monografik bir okuma
A monographic study on the context of 'elective affinities' exhibition
  1. Tez No: 807350
  2. Yazar: MEHMET DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİVE NEŞE BAYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Archive, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez çalışması, Mehmet Dere'nin sanatsal üretim pratiği olan form kavrayışını, monografik bir okuma olarak,“Gönül yakınlıkları”adlı sergi projesi üzerinden yola çıkarak okumayı amaçlamaktadır. Sanatta Yeterlilik tezi kapsamında, Dere'nin üretimlerinin barındırdığı 'güncel sanat' olarak adlandırılan bir çok pratikte olduğu gibi, sanatçının eserlerinin kavramsal doğası olan“form”un malzemesini oluşturan düşünce ve duygu bileşimini görünür kılmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation study aims to read the conception of form, which is the artistic practice of Mehmet Dere, as a monographic reading through the exhibition project entitled“Elective Affinities”. Within the scope of Proficiency in Art dissertation, just like in several practices designated as“contemporary art”in which Dere hosts his creations, it is aimed to make visible the combination of thought and emotion that constitutes the core material of“form”as the conceptual nature of the artist's works.