İngilizce öğretmenlerinin yaratıcı dramaya yönelik algıları
English teachers' perceptions of creative drama
  1. Tez No: 978401
  2. Yazar: MERVE BİÇKES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul düzeyinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin yaratıcı drama yöntemine yönelik tutumlarını ve bu yöntemi sınıf içi uygulamalarda ne ölçüde kullandıklarını incelemektir. Çalışma, Ankara ili Çankaya ilçesindeki özel ve devlet okullarında görev yapan toplam 15 öğretmenin katılımıyla yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde nitel araştırma deseni benimsenmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin yaratıcı drama konusunda genel olarak olumlu tutumlara sahip olduklarını; ancak kavramsal bilgi, uygulama yeterliliği ve fiziksel/kurumsal koşullar açısından önemli sınırlılıklarla karşılaştıklarını ortaya koymuştur. Yaratıcı dramanın özellikle öğrencilerin kişilik gelişimi, sosyal becerileri, dikkat düzeyi, okuduğunu anlama ve telaffuz gibi dilsel yetkinlikler üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak yöntem, değerlendirme aşamasında sınırlı düzeyde kullanılmakta ve sistematik biçimde ders planlarına entegre edilmemektedir. Bu bulgular doğrultusunda, öğretmen eğitim programlarında yaratıcı dramaya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin artırılması, hizmet içi desteklerin güçlendirilmesi ve yapısal engellerin azaltılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of primary school English teachers towards the creative drama method and the extent to which they integrate this method into their classroom practices. The study was conducted with 15 voluntary English teachers working in public and private schools in Çankaya district of Ankara. A qualitative research design was adopted, and data were collected through semi-structured interviews. The data were analyzed using descriptive analysis. Findings revealed that teachers generally hold positive attitudes towards creative drama. However, they face significant limitations in terms of conceptual knowledge, implementation skills, and institutional or physical constraints. Creative drama was found to have a positive impact on students' personal development, social skills, attention span, reading comprehension, and pronunciation. Nevertheless, the method is rarely used in the evaluation phase and is not systematically integrated into lesson planning. Based on the results, it is recommended to enhance theoretical and practical training in creative drama within teacher education programs, strengthen in-service support, and eliminate structural barriers to effective application.