The relationship between motivational and affective self-regulated language learning strategies EFL students use
Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğrenen Öğrencilerin Motivasyonel ve Duyuşsal Öz-Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Kullanımları Arasındaki İlişki
- Tez No: 807390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
1980'lerin ortasında bir kavram olarak ortaya çıkışından bu yana, öz-düzenlemeli öğrenme, eğitim psikolojisinde öne çıkan bir konu haline gelerek çeşitli teorik disiplinlerden çok sayıda akademisyenin dikkatini çekmiştir. Bu tez de, dil öğrenme stratejileri ve öz-düzenlemeli öğrenme arasındaki boşluğu daraltarak strateji alanına yeni bir bakış açısı getiren Stratejik Öz-Düzenlemeli (S2R) Dil Öğrenme Modeli'ne (Oxford, 2011, 2017) odaklanmaktadır. Oxford (2011) taksonomisini ilk sunduğunda bilişsel, duyuşsal ve sosyokültürel-etkileşimli olarak üç strateji alanı tanımlamış ve motivasyonel stratejileri duyuşsal alana dahil etmiştir. Ancak, S2R'nin güncel versiyonunda, motivasyonu eşdeğer alanlardan biri olarak, ayrı bir başlık altında ele almıştır. Motivasyonel ve duyuşsal stratejiler ayrı ayrı kategorize edilse de, ikisi arasındaki ilişki hakkında çok az tartışma olmuştur. Bu nedenle, bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler tarafından bildirilen motivasyonel ve duyuşsal stratejilerin ve strateji kullanımlarında yabancı dil seviyelerine göre oluşan farklılıklarının yanı sıra bu iki strateji sınıfının arasındaki olası ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Veriler, Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 265 üniversite öğrencisinden anket yoluyla ve 15 gönüllüden oluşan bir alt grupla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, öğrencilerin iki strateji türünü de orta düzeyde kullandıklarını, motivasyonel stratejileri ise daha az kullandıklarını göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, çoğu yabancı dil öğrencisinin savunmacı kötümserlik stratejilerini motivasyon kırıcı olarak gördükleri için tercih etmediklerini ortaya koymuştur; ancak, daha düşük seviyelerde eğitim gören öğrencilerin bu stratejileri benimseme olasılıkları daha yetkin akranlarına göre daha yüksektir. Motivasyonel strateji kullanımı yabancı dil seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterirken, duyuşsal strateji kullanımı bu bağlamda anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bulgular ayrıca duyuşsal ve motivasyonel stratejilerin benimsenmesi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve motivasyonel strateji kullanımının duyuşsal strateji kullanımını önemli ölçüde yordadığını göstermiştir. Bulgular ışığında, çeşitli pedagojik çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its emergence as a concept in the middle of the 1980s, self-regulated learning (SRL) has become a prominent issue in educational psychology, gathering the attention of numerous academics from various theoretical disciplines. This thesis focuses on the Strategic Self-Regulation (S2R) Model of language learning (Oxford, 2011, 2017), which introduced a novel perspective to the strategy area by narrowing the gap between language learning strategies (LLS) and self-regulated learning (SRL). When Oxford (2011) first presented her taxonomy, she identified three strategy domains: cognitive, affective, and sociocultural-interactive, with motivational strategies embedded in the affective domain. However, in the revised edition of S2R, she listed motivational regulation as one of the co-equal strategy domains. Although motivational and affective strategies are categorized separately, there has been little discussion about the relationship between the two domains. So, this study aims to analyze the motivational and affective strategies reported by EFL learners, variations in their usage across CEFR levels and the possible relationship between these two strategy classes. The data were collected through a questionnaire from 265 tertiary level EFL learners in Turkey and through semi-structured interviews conducted with a subgroup of 15 volunteers. The findings indicated that EFL learners employed both strategy domains moderately, with motivational strategies being used to a lesser degree. Semi-structured interviews revealed that most EFL learners did not favor defensive pessimism strategies as they regard them as demotivating; however, students studying at lower levels were more likely to adopt these strategies than their more proficient peers. While the use of motivational strategies statistically differed across CEFR levels, affective strategy adoption did not reveal any significant differences based on proficiency. The findings also demonstrated a significant correlation between affective and motivational SRL strategy adoption and using motivational SRL strategies significantly predicted affective SRL strategy adoption. In light of the findings, several pedagogical implications were also discussed.