Özel belgede sahtecilik suçu (TCK m.207)
The crime of forgery in private document (TCC a. 207)
  1. Tez No: 807449
  2. Yazar: MUHAMMED MUSAB DEMİRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İrade beyanı taşıyan, bir vakıa ortaya koyan ve delil vasfına sahip olan belgeler, hukuk düzeninde sonuç doğuracak veya sonucu etkileyecek yeteneğe sahiptir. Belgelere olan güvenin korunması amacıyla belgelerde yapılacak sahtecilik eylemleri Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusunu ise 5237 sayılı TCK'nın 207. maddesinde düzenlenen“Özel Belgede Sahtecilik”suçu oluşturmaktadır. Çalışmamızda ceza hukuku bağlamında belge kavramının unsurlarına ve çeşitlerine yer verilerek, özel belgede sahtecilik suçunun unsurları, suçun özel görünüş biçimleri, suçun yaptırımı ve muhakemesi, doktrindeki tartışmalar ve güncel içtihatlar çerçevesinde incelenmiştir. Son olarak özel belgede sahtecilik suçunun benzer suçlar ile farklarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Documents that have an expression of will, present a fact and have the characteristics of evidence, have the ability to produce conclusion or affect the outcome in the legal system. In order to preserve the trust in the documents, acts of forgery in the documents are regulated as a crime in the Turkish Criminal Code numbered 5237. The particular subject of our study is the crime of“Forgery in Private Documents”which regulated under Article 207 of the Turkish Criminal Code. In this study, the elements of document concept and its types in the context of criminal law, the elements of forgery in private documents, the specific forms of the crime, the sanctions and proceedings of the crime, the debates in the doctrine and the current legal prudences are examined. Lastly, the difference between the crime of forgery in a private document and similar crimes is mentioned.