Hizmet sektöründe çalışanların işyeri nezaketsizliği algısı: İstanbul ili örneği
Perception of workplace negligence of employees in the service sector: The case of Istanbul
- Tez No: 807472
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Nezaket kişiler arasındaki iletişimin en önemli öncelikli unsurlarından biridir. Çalışma hayatında da çalışanlar arasındaki iletişimde nezaket kuralarına uyulması iş yerinde uyumun sağlanmasında önemli bir etkendir. Çalışanlar arasında nezaket kurallarına uyulmaması nezaketsizlik sarmalını tetiklemekte ve süreç çatışmaya kadar gidebilmektedir. Çalışanlar nezaketsiz davranışlara arkadaşları amirleri astları ve müşterileri tarafından maruz kalabilmektedir. Nezaketsizlik çalışanları olumsuz yönde etkileyen ve önemli sonuçlar doğurabilecek bir davranış şeklidir. Nezaketsiz davranışa maruz kalan çalışanların büyük bir kısmının işyerinde boşa zaman geçirmeye çalıştığı, performansının düştüğü ve örgütsel bağlılıklarının azaldığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle örgütlerin önem vermesi ve dikkat etmesi gereken bir konudur. Bu çalışmanın amacı İstanbul'da hizmet sektöründe faaliyette bulunan işletmelerde çalışanların nezaketsizliğe maruz kalıp kalmadıklarını araştırmaktır. Bu nedenle nicel araştırma yöntemlerinden basit tesadüfi yöntem, veri toplama aracı olarak ta anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 226 kişi katılmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların eğitim düzeyi arttıkça iş yeri nezaketsizlik algı düzeylerinin arttığı, buna karşılık çalışanların gelir düzeyi arttıkça iş yeri nezaketsizlik algı düzeylerinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Courtesy is one of the most important priority elements of communication between people. Compliance with the rules of courtesy in communication with the employee in working life is an important factor in ensuring harmony in the workplace. Failure to comply with courtesy rules among employees triggers the spiral of incivility and the process can go to conflict. Employees may be exposed to rude behavior by their friends, supervisors, subordinates and customers. Dishonesty is a behavior that negatively affects employees and can have significant consequences. It has emerged as a result of the researches that most of the employees who are exposed to rude behavior try to waste their time in the workplace, their performance decreases and their organizational commitment decreases. For this reason, it is an issue that organizations should pay attention to and pay attention to. The aim of this study is to investigate whether the employees in the enterprises operating in the service sector in Istanbul are exposed to incivility. For this reason, the simple random method, one of the quantitative research methods, and the survey method as the data collection tool were used. 226 people participated in the research. As a result of the research, it was observed that as the education level of the employees increased, the perception levels of workplace incivility increased, while the workplace incivility perception levels decreased as the income level of the employees increased.