The mediating role of cognitive distortions in the relationship between emotional reactivity and emotion regulation
Duygusal tepkisellik ile duygu düzenleme arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmaların aracı rolünün incelenmesi
- Tez No: 807501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yaşayan yetişkinlerde (18-65 yaş arası), duygusal tepkisellik ile duygu düzenleme arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmaların aracı rolünü incelemektir. Araştırma 210 kadın, 94 erkek ve 35 diğer olmak üzere toplam 339 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir (Nkadın= 210, Nerkek= 94, Ndiger= 35). Çalışmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Duygusal Tepkisellik Ölçeği”,“Duygu Düzenlemesi Güçlükleri Ölçeği - Kısa Formu”ve“Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında, araştırmanın bağımlı değişkeni olan duygusal tepkiselliği çeşitli sosyo demografik değişkenler açısından incelemek için bağımsız örneklem t-testi ile ANOVA kullanılmış; değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile test edilmiştir. Duygusal tepkisellik ile duygu düzenleme arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmaların aracılık rolünü incelemek amacıyla aracı değişken analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi SPSS istatistik programının SPSS PROCESS 3.5 versiyonu kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde katılımcıların duygusal tepkisellik toplam puanlarının cinsiyet, yaş ve ebeveyn tutumlarına göre farklılaştığı, ancak gelir değişkenine göre herhangi bir fark olmadığı bulunmuştur. Duygusal tepkisellik, duygu düzenleme güçlüğü ve bilişsel çarpıtma ölçekleri arasında pozitif korelasyon saptanmış, bilişsel çarpıtmaların duygusal tepkisellik ile duygu düzenleme arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of cognitive distortions in the relationship between emotional reactivity and emotion regulation in adults (18-65 years old) who live in Turkey. The study consists of 339 participants (Nfemale= 210, Nmale= 94, Nothers= 35). The data of the research was collected through the Demographic Information Form (DIF), Emotional Reactivity Scale (ERS), Difficulty in Emotion Regulation-Short Form (DERS-16), and Cognitive Distortion Scale (CDS). In this study, the correlational modelwas used. In the data analysis phase, independent sample t-test and ANOVA were used to examine emotional reactivity, which is the dependent variable of the study, in terms of various socio-demographic variables; the relationship between the variables was tested with the Pearson Correlation analysis. Hayes Process (Model 4) mediating variable analysis was conducted to examine the mediating role of cognitive distortions in the relationship between emotional reactivity and emotion regulation. The analysis of the obtained data was performed using the SPSS PROCESS 3.5 version of the SPSS statistical program. When the findings were examined, it was found that the total emotional reactivity scores of the participants differed according to gender, age, and parental attitudes, but there was no difference according to the income variable. A positive correlation was found between emotional reactivity, difficulty in emotion regulation, and cognitive distortion scales, and cognitive distortions were found to partially mediate the relationship between emotional reactivity and emotion regulation.