The effects of individual and collaborative processing of written corrective feedback (WCF) on students' writing performance
Yazılı düzeltici geribildirimin bireysel ve işbirlikçi işlenmesinin öğrencilerin yazma performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 807500
  2. Yazar: ECEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yazılı düzeltici geribildirimin öğrencilerin yazma performansını iyileştirmedeki olumlu rolünü destekleyen önemli kanıtlar bulunmasına rağmen, ikinci dil yazma performansı ile farklı yazılı düzeltici geribildirim işleme türleri arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışma, bireysel ve işbirlikçi yazılı düzeltici geribildirim işleme süreçlerinin öğrencilerin genel yazma performansına etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Karışık yöntemli bir araştırma tasarımını benimseyen çalışmada, B1 seviyesindeki 42 İngilizce Hazırlık Okulu öğrencisi bireysel ve işbirlikçi geribildirim işleme gruplarına eşit olarak ayrılmıştır. Katılımcılar dört farklı paragraf yazmış, ardından ikinci taslaklarını oluşturmuş ve her paragraf için hata düzeltme kodları aracılığıyla yazılı düzeltici geribildirim almışlardır. Bireysel grup yazılı düzeltici geribildirimi inceleyip hatalarını bireysel olarak düzeltirken, işbirlikçi grup ikili gruplar halinde çalışmalarını gözden geçirmişlerdir. Katılımcıların paragraflarının toplam puanları, geri bildirim grubu içinde ve gruplar arasında analiz edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların dilbilgisel, leksikal ve mekanik hataları analiz edilmiştir. Bulgular, yazılı düzeltici geribildirimin bireysel ve işbirlikçi işlemenin öğrencilerin genel yazma performansını iyileştirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Gruplar arasındaki karşılaştırma, işbirlikçi grubun genel yazma performansında bireysel gruptan daha iyi olduğunu göstermiştir. Her iki grup da genel yazma performansını iyileştirmiş olsa da, dilbilgisel, leksikal veya mekanik hatalarını çözememiştir. İşbirlikçi gruptaki katılımcılar işbirliğini etkili bir uygulama olarak değerlendirirken, bireysel grup karışık görüşler ortaya koymuştur. Bulgular, ikinci dilde yazma öğretimi bağlamında ve geri bildirim uygulamalarındaki öğretmenlerin rolü çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there is significant evidence supporting the positive role of written corrective feedback (WCF) in improving students' writing performance, research exploring the relationship between second language (L2) writing performance and the different types of WCF processing is limited. Therefore, the present study aimed to investigate the effects of individual and collaborative processing of WCF on students' overall writing performance. Adopting a mixed-method research design, 42 B1 level English Preparatory School students were evenly divided into individual and collaborative groups. The participants wrote four different paragraphs, subsequently generated second drafts, and were provided with WCF for each paragraph through error correction codes. The individual group reviewed the WCF individually, while the collaborative group reviewed the WCF collaboratively by conducting pair discussions before revising their work. The total scores of participants' paragraphs were analyzed within each feedback group separately and between groups. Additionally, the grammatical, lexical, and mechanical errors of participants were analyzed. Findings revealed that both the individual and collaborative processing of WCF is effective in improving students' overall writing performance. Between groups comparison revealed that the collaborative group outperformed the individual group in overall writing performance. While both groups improved their overall writing performance, neither group resolved their grammatical, lexical, or mechanical errors. Participants in the collaborative group considered collaboration an effective practice, whereas the individual group had mixed opinions. The findings are discussed within the context of teaching L2 writing and teachers' role in feedback practices.