An investigation of the effect of goal setting group guidance program on 8th-grade students' goal commitment, self-efficacy, and academic procrastination levels
Hedef belirleme grup rehberlik programının 8. sınıf öğrencilerinin hedef bağlılığı, özyeterlik ve akademikerteleme düzeylerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 807502
  2. Yazar: EZGİ SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, hedef belirleme konulu grup rehberlik programının öğrencilerin; akademik erteleme, akademik özyeterlik ve hedef bağlılığı düzeylerine etkisini incelemektir. Grup rehberlik programı çözüm odaklı kısa süreli terapi yaklaşımının ilkelerinde düzenlenmiştir. Yarı deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, orta okul 8. Sınıfta öğrenim gören 158 öğrenciye;“Hedef Bağlılığı”,“Akademik Özyeterlik”ve“Akademik Erteleme”ile Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Envanter sonuçları değerlendirilmiş ve akademik erteleme düzeyi yüksek, akademik özyeterlik ve hedef bağlılık düzeyi düşük 20 öğrenci belirlenmiştir. Belirlenen 20 öğrenciden rassal olarak 10 öğrenci deney grubuna, 10 öğrenci ise control grubuna dahil edilmiştir. Deney grubundaki öğrenciler ile 8 hafta boyunca hedef belirleme konulu rehberlik grup çalışması yürütülmüştür. Kontrol grubundaki öğrenciler ile herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Çalışma sonunda deney grubu ve control grubuna sontest uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Mann Whitney U ve Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre hedef belirleme programına katılan öğrencilerin katılmayan öğrencilere göre; hedef bağlılık ve akademik özyeterlik düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı bir artış bulunmuştur. Akademik erteleme düzeylerinde de deney grubunda yer alan öğrencilerin istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşüş gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of a group guidance program on goal setting on students' academic procrastination, academic self-efficacy, and goal commitment levels. The group guidance program was organized according to the principles of a solution-focused therapy approach. A quasi-experimental study was conducted. Within the scope of the research,“Goal Commitment”,“Academic Self-Efficacy”,“Academic Procrastination”and“Personal Information Form”were applied to 158 students studying in the 8th grade of middle school. Inventory results were evaluated and 20 students with low levels of goal commitment and academic self-efficacy and high levels of academic procrastination were identified. Of the 20 students, 10 students were randomly assigned to the experimental group and 10 students were assigned to the control group. Guidance group work on goal setting was carried out with the students in the study group for 8 weeks. No study was conducted with the students in the control group. At the end of the study, a posttest was administered to the experimental and control groups. Mann Whitney U and Wilcoxon Ranked Signs Test were used to analyze the research data. According to the results of the study, a statistically significant increase was found in the goal commitment and academic self-efficacy levels of the students who participated in the goal-setting program compared to the students who did not participate. It was also concluded that the students in the experimental group showed a statistically significant decrease in academic procrastination levels. The findings were discussed with the related literature.