Examining the relation among parents' burnout, resilience, cognitive flexibility, and anxiety levels during Covid-19 pandemic
Covid 19 pandemi sürecinde ebeveynlerin tükenmişlik, psikolojik dayanıklılık, bilişsel esneklik ve kaygı düzeylerinin ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 807503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Covid-19 pandemisi sırasında ebeveynlerin tükenmişlik, dayanıklılık, bilişsel esneklik ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. 134 ebeveyne Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Tükenmişlik Ölçeği (EBÖ), Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ), Bilişsel Esneklik Ölçeği (BESÖ) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE) uygulanmıştır. Çalışma değişkenleri ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için tanımlayıcı ve Keşfedici Korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla Spearman Korelasyonel Analiz, Bağımsız örneklemler t-testi, One-Way ANOVA, Spearman Korelasyonel analiz, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis analiz yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmada katılımcıların cinsiyeti bakımından bilişsel esneklik düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur Ancak sosyoekonomik durum, çocuk sayısı ve COVID-19 tanısı arasında anlamlı farklılıklar bulunmamaktadır. Bu çalışmanın sınırlılıkları ve bulguları ilgili literatür açısından tartışılmış, bulguların teorik çıkarımları ve uygulamaları ile gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to explore the relation among parents' burnout, resilience, cognitive flexibility, and anxiety levels during the Covid-19 pandemic. 134 parents are administered using Demographic Information Form, Parent's Burnout Assessment (PBA), Adult Psychological Resilience Scale (APRS), Cognitive Flexibility Scale (CFI), and Beck Anxiety Inventory (BAI). The descriptive and Exploratory Correlational research method is used to examine the relationship between study variables and demographic variables. Spearman Correlational Analysis, Independent samples t-test, One-Way ANOVA, Spearman Correlational analysis, Mann-Whitney U test, and Kruskal Wallis analysis methods are carried out with the aim of answering the research questions. According to the results, significant differences are found cognitive flexibility, anxiety in terms of gender. However, there are not significant differences between socioeconomic status, number of children, and the diagnosis of COVID-19. Limitations and the finding of the present study are discussed with regard to related literature, and theoretical implications and applications of the findings and suggestions for future research are presented.