Klasik gitar icracılarının çalgı çalışma stratejilerinin ve performans yönetimlerinin incelenmesi
Examination of instrument study strategies and performance management of classical guitar players
  1. Tez No: 807508
  2. Yazar: ALİ RIZA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUBİLAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma Türkiye'de icracılık kabiliyetleriyle müzik dünyasının takdirini kazanmış klasik gitar icracılarının çalgı çalışma stratejileri ve performans yönetimlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda icracıların öğrencilik dönemlerinden profesyonel müzik yaşamlarına kadarki süreçte kariyerlerini oluşturan şartlar, müzikal kimliklerini etkileyen faktörler, çalgı çalışma sürecindeki stratejileri ve performans yönetim sürecindeki deneyimlerinin neler olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın, icracıların çalgı çalışma ve performans süreçlerinde yaşadıkları sorunlara çözüm önerileri getireceği, sürecin daha nitelikli ve verimli geçirilmesine katkı sunacağı düşüncesiyle önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma örnek olay tarama modeline uygun nitel bir çalışmadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Online platformlar aracılığıyla yapılan görüşmeler kaydedilmiş ve bu sayede verilerin korunması sağlanmıştır. İcracılara, çalgı çalışma stratejileri ve performans yönetimlerini belirlemek maksadıyla oluşturulmuş sorular sorulmuş ve yanıtlar bulgular bölümünde objektif bir şekilde sunulmuştur. Elde edilen bulgular mesleki eğitim öncesinde başlanan, planlı ve istikrarlı şekilde devam ettirilen çalgı eğitimi sürecinin başarılı bir icra kariyerine ulaşma noktasında belirleyici faktörlerin başında geldiğini gözler önüne sermektedir. Bunun yanısıra icracıların icra edilen müzik türüne dair bilgi edinmek, müziğin teknik ve armonik yönlerine hâkim olmak, performans sürecini verimli geçirmek için fiziksel ve zihinsel yöntemlere başvurmak gibi stratejileri benimsediği de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the instrument study strategies and performance management of classical guitar players who have gained the appreciation of the music world with their performing skills in Turkey. For this purpose, it has been tried to reveal the conditions that make up the careers of the performers from their student years to their professional music life, the factors affecting their musical identities, their strategies in the instrument study process and their experiences in the performance management process. It is thought that the research is important with the idea that it will offer solutions to the problems experienced by the performers during the instrument study and performance processes, and contribute to a more qualified and efficient process. The research is a qualitative study in accordance with the case study model. A semi-structured interview form was used in the research. Interviews made through online platforms were recorded and thus data protection was ensured. The performers were asked questions to determine instrument study strategies and performance management, and the answers were presented in an objective way in the findings section. The findings reveal that the instrument training process, which was started before vocational training and continued in a planned and stable manner, is one of the determining factors in reaching a successful performing career. In addition, it has been observed that the performers adopt strategies such as obtaining information about the type of music performed, mastering the technical and harmonic aspects of music, and resorting to physical and mental methods in order to spend the performance process productively.