Yapı işlerinde iş sağlığı güvenliği uygulamaları: İnşaat sektörü için risk analizi örnek çalışması
Occupational health and safety practices in construction works: Case study of risk analysis for the construction industry
- Tez No: 807518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de iş kazalarının en çok yaşandığı sektör olarak bilinen inşaat sektörü gerek lokomotif bir sektör olması gerekse de istihdam olanakları dolayısıyla önemli bir yere sahiptir. Dinamik bir yapıya sahip olması, çalışan sirkülasyonu, güvenlik kültürünün zayıflığı gibi sebepler dolasıyla inşaat sektörü, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusunda en büyük zorlukların yaşandığı sektörlerin başında gelmektedir. Böylesi önemli bir sektörün, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistik yıllıklarına bakıldığında en çok iş kazasının gerçekleştiği ve ölümlü kazaların yaşandığı yer olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, ülkemizdeki inşaat sektöründe yaşanan iş kazaları ve bu kazalara neden olan etkenler incelenmiştir. SGK tarafından inşaat sektörü için yayımlanmış veriler (2004-2017 yılları arasında) kullanılarak sektörün iş güvenliği açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu veriler yardımı ile yaşanmış iş kazalarının yapısal özellikleri detaylandırılmıştır. Ayrıca, yapılan araştırmalarımız sonucunda, Türkiye geneli ile Çanakkale iline ait inşaat sektörünün istatistik verileri incelenmiştir. Araştırma yapılan yıllar için; Kaza Olabilirlik Oranı (KOO), Kaza Sıklık Oranı (KSO) ve Kaza Ağırlık Oranları (KAO) belirlenmiş ve sektörün güncel durumu İSG açısından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector, which is known as the sector with the highest number of occupational accidents in Turkey, has an important place due to both being a locomotive sector and employment opportunities. Due to its dynamic structure, employee circulation, and weak safety culture, the construction industry is one of the sectors where the greatest difficulties are experienced in Occupational Health and Safety (OHS). When we look at the statistical annuals of the Social Security Institution (SGK), it is seen that such an important sector is the sector where the most fatal accidents and occupational accidents occur. In this study, occupational accidents in the construction sector in our country and the factors causing these accidents were examined. By using the data published by SGK for the construction sector (between 2004-2017), this sector was evaluated in terms of occupational safety. With the help of these data, the structural features of the occupational accidents experienced are detailed. In addition, in the light of the results obtained, the statistical data of the construction sector of Turkey in general and Çanakkale province were examined. For the years of research; Accident Likelihood Ratio (COO), Accident Frequency Ratio (CSO) and Accident Severity Rates (CAO) were determined and the current situation of the industry was examined in terms of OHS.