The effects of being Instateacher on English teachers' professional development and teacher identity
Instagram öğretmeni olmanın İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine ve öğretmen kimliklerine etkileri
- Tez No: 807556
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda özellikle COVID-19'dan sonra, sosyal medyayı öğretimin ve mesleki gelişimin bir parçası olarak kullanmak popular hale gelmiştir. Sosyal medya popülaritesinin öncesinde, öğretmenler eğitim kurumlarının ve kurumların yöneticilerinin tarafından seçilen mesleki gelişim programlarına katılmak zorunda kalırlardı. Öğretmen gelişimlerinde, yukardan- aşağı işleme stratejileri daha baskın ve yaygındı fakat sosyal medya popülaritesiyle birlikte, aşağıdan-yukarı işleme stratejileri popular oldu ve öğretmenler hem eğitimde hem de kendi gelişimlerinde onu kullanmaya başladılar. Ayrıca, öğretmenler standart-tabanlı mesleki gelişim modellerini etkisiz ve sıkıcı buluyorlar çünkü onlara aktiviteleri uygulayıp pratik yapabilecek kadar zaman tanınmıyor. Bu nedenle, bireysel-tabanlı mesleki gelişim modelleri daha tercih edilebilir ve daha popüler. Öğretmenler hangi seminerlere katılmak istediklerini kendileri seçmeye başladılar. Sosyal medyada herkese, herhangi bir bilgiye ve trende ulaşmak çok kolay. Bu keşifsel nitel araştırmada da yeni popüler olmuş sosyal medya platformu olan Instagram ve Instagram öğretmeni olmanın, İngilizce öğretmenlerinin profesyonel gelişimlerine ve öğretmen kimliklerine etkileri ve katkıları gözlemlendi. En çok Türkiye'den olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden, 9 Instagram öğretmeniyle röportajlar yapıldı. Nirengi metodunu sağlamak için, röportajlar, Instagram öğretmenlerinin hesaplarından ilgili görseller konularak ve akran-düzenlemesiyle açık kodlama yapılarak desteklendi. Araştırma sonuçları, Instagram öğretmeni olmanın ve Instagram kullanmanın, İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı sağladığını ve öğretmen kimliklerini pozitif yönde değiştirdiğini açığa çıkarır. Instagram'ı aktif ve etkili olarak kullanmanın, öğretmenlerin gelişimine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve konuya gerçekçi bir bakış açısıyla bakılarak yapılan veri analizinde, pozitif etkilerinin olduğu da meydana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially after COVID-19, it has become popular to use social media as a part of teaching and professional development. Before the popularity of social media, teachers were forced to attend seminars or conferences that were chosen by educational institutions, and the administrators of the institutions used to decide on the professional development programs that teachers would attend. Top-down learning strategies were predominant and common however, with the popularity of social media, bottom-up strategies became popular, and teachers began to use them both for teaching and their professional development. The teachers also find standard-based professional development models ineffective and boring because they can't practice the activities in enough amount of time. Therefore, recently, the individual-based professional development model is much more preferable and popular. Thanks to the bottom-up, individual-based professional model, teachers started to choose the seminars they want to attend. On social media, it is easy to achieve anybody, any information, and any trends. In this current exploratory qualitative research study, the newly popular social media platform, Instagram is observed and the effects and contributions of being an Instateacher on English teachers' professional development and teacher identity are examined. The teachers who use Instagram for educational and developmental purposes by sharing materials, websites, lives, videos, seminars, or workshops are named as“Instateachers”in this study. This is the first time they are names as Instateachers. Interviews were conducted with 9 Instateachers from different parts of the world but mostly from Turkey. Conforming to the triangulation method, interviews were supported with related visuals from the accounts of Instateachers, and peer-editing was done by using initial coding. The findings of the study reveal that being an Instateacher and using Instagram contribute to English teachers' professional development and their teacher identities can be negotiated, changed and new identities can be added. It was proved that using Instagram actively and affectively helps teacher growth and the positive effects emerged in the data analysis with a truthful perspective of the subject matter.