Dünya ülkelerinde cinsiyet eşitsizliğinin çocuk istihdamına etkisi
The effect of gender inequality on child employment in countries of the world
- Tez No: 807586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bugün çocuk işçiliği ile mücadele özellikle gelişmekte olan ülkeler için hala önemli bir konudur. Çocuk işçiliğinin önlenmesi için, sorunun belirleyicilerinin doğru tespit edilmesi gereklidir. Yapılan birçok çalışmada ülkelerin kalkınma düzeyi ile hem çocuk işçiliği hem de cinsiyet eşitsizliği arasında ters yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Buna karşın doğrudan çocuk işçiliği ve cinsiyet eşitsizliği arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu kapsamda çalışmada cinsiyet eşitsizliğinin ve belirleyicilerinin çocuk işçiliği (istihdamı) üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla korelasyon, bağımsız iki örnek t-testi ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Beklendiği gibi çocuk istihdamı ile cinsiyet eşitsizliği arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Özellikle çocuk işçiliğinin (istihdamının) görece yüksek olduğu ülkelerde, cinsiyet eşitsizliği daha yüksek bulunurken, bu ülkelerde kadınların eğitim düzeyi ortalaması daha düşük bulunmuştur. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda ise bağımlı değişken olan çocuk işçiliğinin beklendiği gibi kadınların eğitim düzeyi ve temsiliyet düzeylerinden olumsuz, beklenenin aksine kadınların işgücüne katılımından olumlu etkilendiği tespit edilmiştir. Yine ergen doğum oranları arttıkça çocuk işçiliğinin arttığı tespit edilmiştir. Kadınların işgücüne katılımı ile çocuk işçiliği (istihdamı) arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmasının nedeni, gelişmekte olan ülkelerde ücretlerin düşük dolayısıyla yoksulluğun yaygın olmasına bağlanabilir. Sonuç olarak, çocuk işçiliği ile mücadelede ülkelere, kadınlara hak ettikleri ücreti ödemeleri, kadınların eğitim ve siyasi temsiliyet düzeylerini yükseltmeleri ve çocuk yaşta evlilikleri önlemeleri önerilebilir
Özet (Çeviri)
The struggle against child labor is still a crucial issue today, particularly for developing nations. In order to prevent child labor, it is necessary to identify the determinants of the problem correctly. Many studies have found an inverse relationship between the development level of countries and both child labor and gender inequality. On the other hand, no study has been found to directly determine the relationship between child labor and gender inequality. In this context, this study attempted to investigate the impact of gender inequality and its determinants on child labor (employment). For this purpose, correlation, independent two-sample t-test and multiple regression analyzes were performed. As expected, a positive relationship was found between child employment and gender inequality. Especially, gender inequality was also found to be higher, in countries with relatively high rates of child labor (employment), while these countries also had lower average of female education level. As a result of the multiple regression analysis, it was determined that child labor, which is the dependent variable, was negatively affected by the education level and representation level of women, as expected, and positively affected by women's participation in the labor force, contrary to expectations. It has also been determined that the prevalence of child labor rises along with adolescent birth rates. Due to the low salaries and high frequency of poverty in developing countries, there is a positive correlation between female labor force participation and child labor (employment). As a result, in order to combat child labor, it can be suggested that nations pay women the wages they deserve, improve the status of women's education and representation and prevent child marriage