Yaratıcı unsur olarak çağdaş sanatta kurmaca kavramı
The concept of fiction in contemporary art as a creative element
- Tez No: 807601
- Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kurmaca kavramı, uzun yıllar edebiyat alanına ait bir kavram olarak anılmıştır. 1960 sonrası çağdaş sanat pratiklerinde görüldüğü üzere, kurmaca zamanla çağdaş sanatın da bir parçası haline gelmiştir. İki farklı sanat dalı arasında disiplinler arası bir etkileşim olduğu gibi, kurmaca kavramının edebiyattan plastik sanatlara doğrudan geçtiği düşünülmemektedir. Bu nedenle kurmacanın çağdaş sanatta nasıl oluşmuş ve gelişim göstermiş olduğunun araştırılması gerekli görülmüştür. Böylelikle kurmaca kavramının edebiyat alanında ve çağdaş sanattaki yansımaları tarihsel olarak araştırılmış ve kurmacanın plastik sanatlarda iki şekilde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Kavram, edebiyat alanında incelenirken çağdaş sanata hizmet edecek yönlerine öncelik verilmiş ve edebiyata dair bir araştırma halini alması engellenmiştir. Kurmaca kavramının plastik sanatlardaki varlığının yegâne göstergesi olarak dört adet sanatçının hayali evrenler oluşturduğu çalışmaları incelenmiştir. Kişisel uygulamalar bölümünde ise kurmaca karakterlerin mekânla buluşması ve bu buluşmanın hikâye ile desteklenmesi sayesinde kurmaca kavramının plastik sanatlarda nasıl tezahür ettiği aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of fiction has been referred to as a concept belonging to the field of literature for many years. As seen in contemporary art practices after 1960, fiction has become a part of contemporary art over time. As there is an interdisciplinary interaction between two different branches of art, it is not thought that the concept of fiction passes directly from literature to plastic arts. For this reason, it was deemed necessary to investigate how fiction was formed and developed in contemporary art. Thus, the reflections of the concept of fiction in the field of literature and contemporary art have been historically researched and it has been determined that fiction emerges in two forms in plastic arts. While the concept was examined in the field of literature, its aspects that would serve contemporary art were given priority and it was prevented from becoming a research on literature. As the only indicator of the existence of the concept of fiction in plastic arts, the works of four artists in which they created imaginary universes were examined. In the section of personal applications, it is explained how the concept of fiction manifests in plastic arts, thanks to the meeting of the fictional characters with the space and the support of this meeting with a story.