The impact of talent management on service quality a case study of Iraqi telecommunications companies
Yetenek yönetiminin hizmet kalitesi üzerindeki etkisi Irak telekomünikasyon şirketleri örneği
  1. Tez No: 807695
  2. Yazar: ABDULKADIR SHAKIR HAMID ALHAMDANY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZARSLAN SAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilgisayar görüşü ve mobilite araçlarının her ikisi de son zamanlarda yapay zeka algoritmalarını kullandı. Görüntü işlemede derin öğrenmeyi kullanarak, nesne tanıma, engellerden kaçınma ve kontrol gibi çok çeşitli robotik görevler gerçekleştirilebilir. Zengin veri içeren renkli fotoğrafları işlemek için özel olarak tasarlanmış sınırlı sayıda algoritma vardır. Bu nedenle, bu çalışma çok sayıda derin öğrenme modelinin bir engelden kaçınma algoritmasında kullanımını araştırmaktadır. İHA'nın diğer nesnelerle çarpışmadan bir konumdan diğerine hareket etmesini sağlayan bir UWP uygulaması geliştirdik. Derin öğrenme modelleri, monoküler bir kamera olan İHA'nın gözü tarafından çekilen görüntüleri analiz ettikleri için dronların beyinleri olarak adlandırılabilir. Bir engelden kaçınmak için, bir derin öğrenme modelinin bir drone operatörü ile aynı yargıyı verebilmesi gerekir. Modeller aynı veri seti kullanılarak eğitildiğinde pilot yaklaşımına benzer bir engelden kaçınma stratejisi ortaya çıkabilir ve eğitim verileri arttıkça bu benzerlik artar. DRL temsilcisinin performansı ancak eğitim ile geliştirilebilir. Değer fonksiyonları, ortamın durumunu bir kontrol sinyaline çeviren ve seçilen kontrolün o belirli durumda ne kadar yararlı olduğunun bir ölçüsünü sağlayan aracının bir parçasıdır. Önerilen tasarımda YSA'lar hem kontrol politikasını hem de değer fonksiyonunu temsil etmekte ve hata yaparak eğitilmektedir. Bu, sert rüzgarlar, dış darbelerin bir sonucu olarak aerodinamikteki ani değişiklikler ve diğer beklenmedik olaylar gibi dış olaylar nedeniyle gerçek hayattaki İHA kontrolü için pratik değildir. Drone inişine yönelik tipik İHA kontrol yöntemlerine bir alternatif arıyorsanız, DL tabanlı yaklaşımların olasılıklarına bakmak heyecan vericidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the impact of talent management (retention, attraction, development, replacement) on service quality in Iraqi telecom industry. The study employed an analytical descriptive method to accomplish its goals. The sample consisted of (280) employees who work in administrative and supervisory ranks, (12) questionnaires were excluded because of multiple answers and missing values to the questions. Accordingly, the number of valid questionnaires for analysis was (268). The results of the study showed there is a significant statistical effect of talent management in its dimensions (attracting talent, retaining talent, developing talent, replacing talent) on the quality of service in the Iraqi telecommunications companies. also, there were no statistically significant differences in the responses of the study sample, due to the number of years of experience and the academic qualification variable. According to the study findings, the researcher recommended the need for Iraqi telecom companies to utilize their human resources efficiently and skillfully in developing new services to raise their levels of service quality. In addition to the employment and application of talent management for all categories of employees in Iraqi telecommunications companies with special talents