Profesyonel futbolcularda müzik ve zihinsel antrenman arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between music and mental training in professional football players
  1. Tez No: 807716
  2. Yazar: SAMET GÖKMEN AKINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı profesyonel futbolcularda müzik ve zihinsel antrenman arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubunu TFF 3.lig 1. 2. ve 3. Gruplarda mücadele eden 252 futbolcu oluşturmaktadır. Sporculara araştırmacılar tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, Karayol ve Turhan (2020) tarafından geliştirilen“Sportif Uygulamalarda Müziğin Etkisi Ölçeği'' ve Behnke & ark., (2017) tarafından geliştirilmiş olan ve Türkçe uyarlaması Yarayan ve İlhan (2018) tarafından yapılmış olan ”Zihinsel Antrenman Envanteri'' yöneltilmiştir. Verilerin analiz aşamasında ilk olarak normallik varsayımlarına bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda iki bağımsız grup karşılaştırmalarında fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla T-Testi, ikiden daha fazla grup karşılaştırmalarında ise One Way Anova testi kullanılmıştır. Ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla ise Pearson-Korelasyon analizi kullanılmıştır. Sportif uygulamalarda müziğin etkisi ölçeği alt boyutları ile müzik dinleme sıklığı, yaş, müzik dinleme şiddeti arasında anlamlı bir fark bulunmuşken, spor yılı değişkeni ile arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Zihinsel antrenman envanteri alt boyutları ile müzik dinleme sıklığı arasında anlamlı bir fark bulunmuşken, yaş, spor yılı ve müzik şiddeti ile arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma kapsamına alınan ölçekler arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, futbolcuların müsabaka veya antrenman öncesinde dinledikleri müziğin zihinsel antrenman düzeyini arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between music and mental training in professional football players. The research group consists of 252 football players competing in TFF 3rd League 1st, 2nd, and 3rd Groups.In this research, the demographic information form for athletes prepared by the researchers, the questionnaire“music effect on sports training scale”prepared by Karayol and Turhan (2020), and the“mental exercise questionnaire”prepared by Behnke et al. in 2017 It was prepared and the Turkish language form prepared by Yarayan and İlhan in 2018 was used.' For analysis of the data, the assumptions of normality were first examined and it was determined that the data showed a normal distribution. In this context, the T-Test was used to determine whether there was a difference in the comparisons of two independent groups, and the One Way Anova test was used for groups of more than two. Additionally, Pearson-Correlation analysis was used to find the relationship between the sub-dimensions of the scale. While a significant difference was found between the sub-dimensions of the scale of the effect of music in sportive practices and the frequency of listening to music, age, and intensity of listening to music, no significant difference was found between the variable of the sports year. Also, while a significant difference was found between the sub-dimensions of the mental training inventory and the frequency of listening to music, there was no significant difference between age, sports year, and music intensity. A significant relationship was found between the scales included in the study. As a result, it can be said that the music that the football players listen to before the competition or training increases the level of mental training.