Profesyonel futbolcularda amatör futbolcuların fiziksel parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of physical parameters of the professional and amateur soccer players
- Tez No: 89050
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ NİYAZİ İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada Konya ili amatör futbol takımlarında oynayan amatör sporcular ve profesyonel sporculardan oluşan 128 denek kullanıldı. Bu deneklerin; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, pençe, bacak, sırt kuvveti, dikey sıçrama mesafesi, relatif pençe, relatif sırt ve relatif bacak kuvveti ile anaerobik güçleri ölçüldü. Yapılan bu ölçümler sonunda profesyonel futbolcuların ortalama vücut ağırlıkları 71.47 ± 5.99 kg, boy uzunluğu 177.15 ± 5.30 cm, relatif pençe kuvveti 0.59 ± 0.06 kg, relatif sırt kuvveti 1.51 ± 0.21 kg, relatif bacak kuvveti 1.35 ± 0.24 kg, dikey sıçrama mesafesi 49.90 ± 4.42 cm, pençe kuvveti 42.73 ± 4.58 kg, sırt kuvveti 107.45 ± 13.77 kg, bacak kuvveti 96.49 ± 16.90 kg, anaerobik güç 111.20 ± 11.95 kg.m/sn bulunmuştur. Amatör futbolcularda yapılan ölçüm ve testlerde ise, ortalama vücut ağırlıkları 72.34 ± 7.24 kg, boy uzunlukları 176.57 ± 6.70 cm, relatif pençe kuvvetleri 0.58 ± 0.07 kg, relatif sırt kuvvetleri 1.39 ± 0.32 kg, relatif bacak kuvvetleri 1.39 ± 0.30 kg, dikey sıçrama mesafeleri 49.57 ± 6.81 cm olarak, pençe kuvvetleri 41.80 ±4.66 kg, sırt kuvveti isel 00.75 ± 24.70 kg, bacak kuvveti ise 100.81 ± 22.29 kg ve anaerobik güçleri ise 1 12.49 ±14.16 kg.m/sn olarak hesaplanmıştır. Tüm bu Ölçümlerin sonunda profesyonel ve amatör futbolcuların yukarda belirtilen fiziksel özellikleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık görül memiştir 29
Özet (Çeviri)
In this study, 128 amateur and professional soccer players served as subject attending to the amateur and profesional league. Weigth, heigth, hand grip strength, leg strength, back strength, vertical jump, were tested and relative hand grip strength, relative leg and back strength and anaerobic power were calculated. The mean body weigth of professional soccer players was 71.47 ± 5.99 kg, and heigth was 177.15 ± 5.30 cm, relative hand grip strength was 0.59 ± 0.06 kg, r relative back strength was 1.51 ±0.21 kg, relative leg strength was 1.35 ± 0.24 kg, vertical jump was 49.90 ± 4.42 cm, hand grip strength was 42.73 ± 4.58 kg, back strength was 107.45 ±13.77 kg, leg strength was 96.49 ± 16.90 kg, anaerobic power was 1 1 1.20 ± 1 1.95 kg.m/sn. The mean body weigth of amateur soccer players was 72.34 ± 7.24 kg, and heigth was 176.57 ± 6.70 cm, relative hand grip strength was 0.58 ± 0.07 kg, relative back strength was 1.39 ± 0.32 kg, relative leg strength was 1.39 ± 0.30 kg, vertical jump was 49.57 ± 6.81 cm, hand grip strength was 41.80 ±4.66 kg, back strength was 100.75 ± 24.70 kg, leg strength was 100.81 ± 22.29 kg, and anaerobic power was 1 12.49 ±14.16 kg.m/sn. At the end of the study there were no significant differences between professional and amateur soccer players at the 0.05 confidence level. 30