The effect of stress, FKBP5 gene methylation and immune factors on psychiatric phenotypes of patients with 22q11.2DS
22q11.2 delesyon sendromlu hastalarda psikiyatrik fenotip üzerinde stres, FKBP5 gen metilasyonu ve immün faktörlerin etkisi
- Tez No: 807717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE YAPICI ESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Psikiyatri, Genetics, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
22q11.2 delesyon sendromu (22q11.2DS), birçok psikiyatrik bozuklukla ilişkili olan ve kopya sayısı varyasyonları üzerine yapılan çalışmalara öncülük eden önemli bir bozukluktur. Bu çalışma, 22q11.2DS teşhisi konan bireylerde yaşam boyu stres faktörlerini ve psikiyatrik fenotiplerin epigenetik mekanizmalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, bu şekilde psikiyatrik fenotipler üzerinde gen-çevre etkileşimine ışık tutacak bulgular sağlamayı hedeflemiştir. 32 kişi (22q11.2DS'li 17 hasta ve 15 eşleştirilmiş kontrol) çalışmaya katılmıştır. Yaşamları boyunca görülen psikiyatrik semptomlarını ve stres düzeylerini değerlendirmek için DSM-5 için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5), psikopatolojik ve stres öz bildirim ölçekleri ve Stress and Distress Envanteri (STRAIN) kullanıldı. Katılımcıların bilişsel performansı Pennsylvania Komputerize Nörokognitif Bataryası (PennKNB) ve Probabilistik ödül taskı (PÖT) ile ölçüldü. İmmün faktörler de (C-Reaktif Protein düzeyi, toplam beyaz kan hücresi (WBC) sayısı, lenfosit, nötrofil sayıları ve nötrofil-lenfosit oranı) incelendi. Periferik kan mononükleer hücresi (PKMH) örnekleri ile cg00130530 alanındaki metilasyon seviyesi, pyrosekanslama kullanılarak analiz edildi. Sonuçlarımız 22q11.2DS grubunda anksiyete bozukluklarının yüksek prevalansı olduğunu gösterdi. 22q11.2DS'li katılımcılar, PennKNB'de (tüm test bataryasından aldığı sonuca göre), episodik bellek ve sosyal bilişsel performans bakımından kontrol gruplarından daha düşük performans gösterdiler. PÖT görevinde ayrıştırabilme puanları daha düşük olmasına rağmen ödül yanlılığında farklılık yoktu. İmmün faktörler açısından değerlendirildiklerinde sadece lenfosit hücre sayısı 22q11.2DS grubunda daha düşük bulundu. Promotörle ilişkili bölgede önemli ölçüde daha düşük metilasyon seviyelerine sahiptiler, ancak ne stres faktörlerinin ne de cg00130530 metilasyonunun psikiyatrik fenotiplerin gelişimi ile ilişkili olduğu gösterilemedi. 22q11.2DS grubundaki cg00130530'un metilasyon seviyesi, yasal/suç stres faktörleriyle ilişkilendirildi. Psikiyatrik fenotiplerin belirlenmesinde çevresel psikolojik streslerden ziyade kromozomdaki kopya sayısı değişikliğinin rolünün oldukça yüksek olduğu gözlemlendi. Gelecekteki perspektifler için, ek FKBP5 gen metilasyon bölgeleri, genetik varyasyonlar ve kompleks stres etkileşimleri (tip x sayı x şiddet x süre) analiz edilmelidir.
Özet (Çeviri)
22q11.2 deletion syndrome (22q11.2DS) is a disorder that is associated with many psychiatric disorders and has been the focus of studies on copy number variations (CNV). The present study aims to investigate the lifetime stress factors and the epigenetic mechanisms of psychiatric phenotypes in individuals diagnosed with 22q11.2DS, in order to shed light on the gene-environment interaction on psychiatric phenotypes. 32 individuals (17 patients with 22q11.2DS and 15 matched controls) participated in the study. Structured clinical interview for DSM-5 (SCID-5), self-report psychopathology and stress scales, and The Stress and Distress Inventory (STRAIN) were used to evaluate psychiatric symptoms and stress levels throughout the participants' lifetime. Cognitive performance of the participants was measured with The Pennsylvania Computerized Neurocognitive Battery (PennCNB) and The Probabilistic Reward Task (PRT). For biological biomarkers, immune factors (C-Reactive Protein level, total white blood cell (WBC) count, lymphocyte, neutrophil counts, and neutrophil- lymphocyte ratio) were measured. Peripheral Blood Mononuclear Cells (PBMC) samples were used to analyze the methylation level at the cg00130530 region of FKBP5 gene using pyrosequencing method. Our results revealed that there was a high prevalence of anxiety disorders in the 22q11.2DS group. Participants with 22q11.2DS had lower performance in PennCNB (depending on the overall summary score for battery), episodic memory, and social cognition than control groups. They had also lower discriminability score but no difference in response bias in PRT task. When evaluated in terms of immune factors, only lymphocyte cell count was found to be lower in the 22q11.2DS group. They had significantly lower methylation levels at the promoter-associated region, but neither the effect of stressors nor the cg00130530 methylation was found to be associated with the development of psychiatric phenotypes. The methylation level of cg00130530 in the 22q11.2DS group was correlated with legal/crime stressors. It was observed that CNV on chromosome 22 plays a significant role in the determination of psychiatric phenotypes despite the effect of psychological stressors. For future research, additional FKBP5 gene methylation regions, genetic variations, and complex stressor interactions (type x count x severity x duration) should be analyzed.