Akut yüksek doz arsenik maruziyetinin insan göbek damarı endotel hücrelerinde(HUVEC) oluşturduğu sitotoksisite, oksidatif stres ve apoptozise karşı trans-chalcone uygulamasının koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective efficacy of trans-chalcone application again stcytotoxicity, oxidative stress and apoptosis caused by acute high-dose arsenic exposure in human umbilical vein endothelial cells (HUVEC)
  1. Tez No: 807727
  2. Yazar: MUSTAFA GÖZÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİD UNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, İnsan Umblikal Ven Endotel Hücreleri (HUVEC), arsenik maruziyeti sonucunda hücre hasarı uyarılacaktır. HUVEC hücrelerinde arsenik kaynaklı hücresel hasarı ve bu hasara karşı Trans-chalcone'nun olası koruyucu rolünü belirlemek amacıyla yapılacaktır. Trans-chalcone'nın hasara uğramış hücreler üzerindeki sitotoksisite, apoptotizis, oksidatif strese etkileri araştırılacaktır. Arsenik ile indükleniş hücreler Trans-chalcone ile tedavi edilerek, hücre canlılığı, sitotoksisite, Oksidatif stres parametreleri ve DNA hasarı in vitro olarak gösterilecektir. Arsenik büyük ölçüde çevreye yayılan ve yer kabuğunda metalloid olarak biriken toksik bir elementtir. Arsenik ve türevleri içme suyunda, besinlerde, toprak ve hava partiküllerinde bulunmaktadır. Özellikle içme suyu arsenik maruziyetinin en yaygın kaynağıdır. Arsenik Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından grup I insan karsinojeni olarak sınıflandırılmıştır. Arseniğe maruziyet; akciğer, kan, cilt kanseri ve çeşitli cilt lezyonları ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, Human Umbilical Vein Endothelial Cells (HUVEC) will induce cell damage as a result of arsenic exposure. This will be done to determine arsenic-induced cellular damage in HUVEC cells and the possible protective role of Trans-chalcone against this damage. The effects of trans-chalcone on cytotoxicity, apoptosis and oxidative stress will be investigated on damaged cells. Cell viability, cytotoxicity, Oxidative stress parameters and DNA damage will be demonstrated in vitro by treating arsenic-derived cells with Trans-chalcone. Arsenic is a toxic element that is widely found in the environment and accumulates as a metalloid in the earth's crust. Arsenic and its derivatives are found in drinking water, food, soil and air particles. Drinking water, in particular, is the most common source of arsenic exposure. Arsenic is classified as a group 1 human carcinogen by the International Agency for Research on Cancer. arsenic exposure; associated with lung, blood, skin cancer, and various skin lesions.