Üretim fabrikasında iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ve riskli yerlerde çalışanlar için aşılamanın işçilerde farkındalık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness among workers in the manufactoring factory for occupational health and safety trainings and immunization for risky places
  1. Tez No: 807728
  2. Yazar: DİLŞAT YILDIRIM BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İSG Kanunu madde 4‟te işverenin sağlaması gereken eğitim yükümlülüğü açıkça düzenlenmiş olup işverene her türlü tedbiri alma, organizasyonu sağlama zorunluluğu getirilmiştir. Bu çalışmada, üretim fabrikasında işçilerin aldıkları İSG eğitimlerinin farkındalıklarının ve riskli yerlerde çalışanlar için iş kazası durumunda yasal haklarını bilip bilmeme ve bağışıklama durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yozgat Yerköy Organize Sanayi bölgesinde yer alan bir çorap üretim fabrikasında gerçekleştirilen çalışma için 21.09.2022 tarihinde 36/23 sayılı karar ile Yozgat Bozok Üniversitesi Etik Komisyonu onayı alınmıştır. Fabrikanın farklı birimlerinde çalışan 18-64 yaş aralığındaki 123 kişiye yüz yüze görüşme tekniği ile 15 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Değerlendirmede SPSS 25 programı kullanılarak Kruskal Wallis testi, Ki-kare İlişki Testi ve Cremers V Testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Article 4 of the Occupational Health and Safety (OHS) Law, the employer's obligation to provide training is clearly regulated and the employer is obliged to take all kinds of precautions and provide the organization. In this study, it is aimed to evaluate the awareness of the OHS trainings received by the workers in the production factory and the awareness of the legal rights and immunization status in the event of an occupational accident for those working in risky places. Yozgat Bozok University Ethics Committee approval was obtained with the decision numbered 36/23 on 21.09.2022 for the study carried out in a socks production factory located in Yozgat Yerkoy Organized Industrial Zone. A questionnaire consisting of 15 questions was applied to 123 people between the ages of 18-64 working in different units of the factory, using face-to-face interview technique. In the evaluation, Kruskal Wallis test, Chi-square Relationship Test and Cremers V Test were used by using SPSS 25 program.