Ailevi akdeniz ateşi hastalarında sistemik immün inflamasyonindeksinin subklinik inflamasyonla ilişkisi
The relationship of systemic immune inflammation index with subclinical inflammation in familial mediterranean fever patients
  1. Tez No: 807758
  2. Yazar: NURCAN YILMAZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ATEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN ORUÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), rekürren ateş atakları ve bu ataklara eşlik eden serozal membran inflamasyonu (plevrit, peritonit), artrit, erizipel benzeri eritem ile giden otoinflamatuar bir hastalıktır. Subklinik inflamasyon göstergesi olarak son dönemlerde Nötrofil/Lenfosit oranı (NLR), Trombosit/Lenfosit oranı (PLR) gibi belirteçler ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma da Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (Sİİ=NötrofilxTrombosit/Lenfosit)'nin, AAA hastalarının takiplerinde subklinik inflamasyon belirteci olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesini amaçladık. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Romatoloji Polikliniğinde takipli, 01.01.2011- 31.12.2021 tarihleri arasında AAA tanısı almış ataksız dönemdeki 56 hasta ve 50 sağlıklı grup olmak üzere toplam 106 hasta dahil edildi. Hasta ve sağlıklı bireylerin yaş, cinsiyet, demografik verileri, hemogram (nötrofil, lenfosit, trombosit), Sedimantasyon, C-Reaktif protein (CRP) gibi inflamasyon belirteçleri taranarak kayıt edildi. Ataksız dönemdeki AAA hastaları ile sağlıklı grubun Sİİ ölçümleri değerlendirildi. AAA hastalarında ve sağlıklı grup arasında Sİİ değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptandı (p=0.002). Sİİ parametresinin hasta ve kontrol olan olgular üzerindeki ayırma gücüne Receiver Operating Curve (ROC) analizi ile bakıldı. Parametrenin sınıflamadaki başarısı istatistik açıdan anlamlı bulundu (p=0.002). AAA hastalarında alınan Sİİ ölçümü ile sedimantasyon ölçümü arasında istatistiksel anlamlı, doğrusal pozitif yönde ve orta seviyede bir ilişki saptandı (p=0.006; r=0.362). Çalışmamız Sİİ'nin, AAA hastalarında subklinik inflamasyonu gösteren yararlı bir biyobelirteç olarak kullanılabilmesini desteklemektedir. Sİİ aktif hastalığı olan AAA hastalarını belirlemek için klinisyene yardımcı olabilecek, ucuz ve kolay erişilebilen bir biobelirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory disease with recurrent attacks of fever and accompanying serosal membrane inflammation (pleuritis, peritonitis), arthritis, and erysipelas-like rash. Recently, studies on markers such as Neutrophil/Lymphocyte ratio (NLR) and Platelet/Lymphocyte ratio (PLR) have been conducted as indicators of subclinical inflammation. In this study, we aimed to evaluate the use of the Systemic Immune-Inflammation Index (SII=NeutrophilxPlatelet/Lymphocyte) as a subclinical inflammation marker in the follow-up of FMF patients. A total of 106 patients, 56 patients in the attack-free period and 50 healthy groups, diagnosed with FMF between 01.01.2011 and 31.12.2021, followed up in the Internal Medicine Rheumatology Outpatient Clinic of Mersin University Medical Faculty Hospital, were included in this retrospective study. Age, gender, demographic data of patients and healthy individuals, inflammation markers such as hemogram (neutrophil, lymphocyte, thrombocyte), sedimentation, C-Reactive protein (CRP) were recorded. SII measurements of FMF patients in the attack-free period and healthy group were evaluated. A statistically significant difference was found in SII values ​​between FMF patients and the healthy group (p=0.002). The discrimination power of the SII parameter on patients and controls was evaluated by Receiver Operating Curve (ROC) analysis. The success of the parameter in classification was found to be statistically significant (p=0.002). A statistically significant, linear positive and moderate correlation was found between the SII measurement taken in FMF patients and the sedimentation measurement (p=0.006; r=0.362). Our study supports the use of SII as a useful biomarker of subclinical inflammation in FMF patients. SII can be an inexpensive and easily accessible assessment tool that can assist the clinician in identifying FMF patients with active disease.