Öğretmen adaylarında algılanan ebeveyn reddi ile topluluk önünde konuşma kaygısı arasındaki ilişki: Cinsiyete göre bir inceleme
The relationship between perceived parental rejection and public speaking anxiety in pre-service teachers: An examination by gender
  1. Tez No: 993130
  2. Yazar: MUSTAFA HAYDAR ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarında algılanan ebeveyn reddi ile topluluk önünde konuşma kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma 621 öğretmen adayıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada öğretmen adaylarının algılanan ebeveyn reddi düzeylerini belirleyebilmek için Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği-Kısa Form (Yetişkin EKRÖ\K) ve topluluk önünde konuşma kaygılarını belirlemek için Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği (TÖKKÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının topluluk önünde konuşma kaygıları cinsiyete, kardeş sayısına ve ebeveynlerinin eğitim düzeyine göre farklılaştığı bulunurken sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Öğretmen adaylarının algılanan hem anne hem de baba retleri cinsiyete, sınıf düzeyine ve ebeveynlerinin eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı bulunurken kardeş sayısına göre farklılaştığı bulunmuştur. Diğer yandan topluluk önünde konuşma kaygısı ile algılanan hem anne hem de baba reddi arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğretmen adaylarının topluluk önünde konuşma kaygılarını anneden ve babadan algılanan reddin anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Son olarak algılanan ebeveyn reddi ile topluluk önünde konuşma kaygısı arasındaki ilişkide cinsiyetin moderatör rolüne bakılmıştır. Bulgulara göre erkek öğretmen adaylarının annelerinden algıladıkları reddin topluluk önünde konuşma kaygısında anlamlı rolünün olduğu bulunurken kadın öğretmen adaylarında anlamlı rolünün olmadığı bulunmuştur. Yine bulgulara göre, öğretmen adaylarının babadan algılanan ret ve cinsiyet değişkenlerinin topluluk önünde konuşma kaygısı üzerinde etkileşimsel etkisinin anlamlı olmadığı bulunmuştur. Ulaşılan bulgular ilgili literatürle birlikte yorumlanmış ve birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between perceived parental rejection and public speaking anxiety among teacher candidates. To this end, the study was conducted with 621 prospective teachers. A relational survey model was used in the research. The Adult Parental Acceptance-Rejection Scale-Short Form (Adult PARS-SF) was used to determine the levels of perceived parental rejection among teacher candidates, and the Public Speaking Anxiety Scale (PSAS) was used to determine their public speaking anxiety. According to the research results, it was found that teacher candidates' public speaking anxiety differed according to gender, number of siblings, and their parents' education levels, but did not differ according to grade level. It was found that teacher candidates' perceived rejection by both mother and father did not differ according to gender, grade level, and their parents' education levels, but differed according to the number of siblings. On the other hand, a positive and low-level relationship was found between public speaking anxiety and perceived rejection by both mother and father. Furthermore, it was found that teacher candidates' public speaking anxiety was significantly predicted by perceived rejection by both mother and father. Finally, the moderating role of gender in the relationship between perceived parental rejection and public speaking anxiety was examined. Findings indicate that perceived rejection from mothers plays a significant role in public speaking anxiety among male teacher candidates, while it does not play a significant role among female teacher candidates. Additionally, according to the findings, the interactive effect of teacher candidates' perceived rejection from their fathers and gender variables on public speaking anxiety was not found to be significant. The findings were interpreted in conjunction with the relevant literature and a number of recommendations were made.