Paul Hindemith'in Korno Konçertosu eserinin müzik analizi, eseri yorumlayan icracıların karşılaştırmalı incelenmesi ve yoruma yönelik çalışma yöntemleri
Musical analysis of Paul Hindemith's Horn Concerto, comparative examination of performances and approaches to interpretation
- Tez No: 807788
- Danışmanlar: DOÇ. ŞİRİN BEGÜM GÖKMEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Paul Hindemith'in 1949 yılında döneminin en iyi korno sanatçılarından biri olarak tanınan Dennis Brain için bestelediği Korno Konçertosu, 20. yüzyıl da bestelenmiş korno eserleri arasında kompozisyon biçimi ile en dikkat çekici olanlarındandır. İçerdiği teknik ve müzikal zorluklar ile korno icracılarını çeşitli yönlerden geliştiren bir eser olduğu için korno repertuvarındaki çalışılması gereken önemli eserler arasında yer almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Hindemith'in yaşamına, yaşadığı dönemin müzik kültürüne ve bestecinin müzik stiline yer verilmiştir. Atonal müziği reddeden bestecinin, öncülerinden kabul edildiği Gebrauchsmusik (işlevsel ya da yararlı müzik) akımı hakkında bilgi verilmiştir. Bestecinin korno için yazmış olduğu Korno ve Piyano için Sonat, Korno ve Piyano için Althorn Sonat ve Dört Korno için Sonat eserleri araştırılarak, eserler hakkında kısa bilgilere yer verilmiştir. Eser metninin ikinci bölümünde, çalışmanın konusu olan Korno Konçertosu'nun müzik analizi yapılmıştır. Bu inceleme sonucunda korno icracılarının eseri daha detaylı kavrayarak, bestecinin müzik stilini ve dilini benimsemesine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Eser metninin üçüncü bölümünde Dennis Brain (1921 - 1957), Marie Luise Neunecker (1955 - …) ve Louis-Philippe Marsolais'ın (1978 - …) Hindemith'in Korno Konçertosu kayıtları incelenerek teknik ve müzikal olarak icraları karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda bu eseri yorumlayacak korno icracılarına ve öğrencilerine yardımcı olması amacı ile icracılar arasındaki nefes, artikülasyon ve tempo farklılıklarına yer verilmiştir. Eser metninin dördüncü ve son bölümünde Korno Konçertosu'nu icra edecekler için yardımcı olabileceği düşünülen çalışma yöntemleri sunulmuştur. Bu bölümde aralık çalışması, hava kullanımı ve kondisyon çalışması, buşe çalışması, artikülasyon ve nüans çalışmalarına yer verilmiştir. Bu çalışmalar, örnek egzersizler ve örnek etütler ile desteklenmiştir. Şüphesiz ki üflemeli çalgılarda doğru nefes kullanımı, icrayı etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bunun yanı sıra Hindemith'in Korno Konçertosu'nda yer alan tiz ve uzun soluklu cümleler, icracıyı kondisyon bakımından zorlayabilir. Dolayısıyla önerilen çalışma yöntemlerinin doğru ve düzenli şekilde yapılmasının icracıyı bu esere hazırlayacağı düşünülmektedir. Paul Hindemith'in Korno Konçertosu hakkında Türkçe literatürde çok az kaynak bulunması nedeniyle bu eser metni çalışması; korno icracılarına, eğitimcilerine ve korno öğrencilerine yardımcı bir kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Paul Hindemith's Horn Concerto, composed in 1949 for Dennis Brain, one of the best horn players of his time, is among the most remarkable compositions in the 20th century for its compositional form among horn works. Due to its technical and musical challenges, which enhance horn performers in various aspects, it holds an important place among the works that should be studied in the horn repertoire. The first part of the study provides information about Hindemith's life, the music culture of his era, and the composer's musical style. It gives an account of the Gebrauchsmusik (utility or functional music) movement, for which the composer is considered a pioneer, rejecting atonal music. By researching the Sonata for Horn and Piano, Althorn Sonata for Horn and Piano, and Sonata for Four Horns, written by the composer for the horn, brief information about the works is provided. In the second part of the text, the music analysis of the Horn Concerto, which is the subject of the study, is conducted. The purpose of this analysis is to assist horn performers in comprehending the work in more detail and to help them in adopting the composer's musical style and language. In the third part of the text, the recordings of Paul Hindemith's Horn Concerto by Dennis Brain (1921-1957), Marie Luise Neunecker (1955-...), and Louis-Philippe Marsolais (1978-...) are examined, and their performances are compared in terms of technical and musical aspects. Based on this comparison, differences in breathing, articulation, and tempo among performers are highlighted, aiming to assist horn performers and students who will interpret this piece. The fourth and final part of the text presents study methods that are considered helpful for those who will perform the Horn Concerto. This section includes interval practice, air usage and conditioning, gestopft practice, articulation, and nuance exercises. Undoubtedly, correct breath usage is one of the most important factors that affect performance in wind instruments. In addition, the high and sustained phrases in Hindemith's Horn Concerto can pose challenges for performers in terms of conditioning. Therefore, it is believed that following the recommended study methods correctly and regularly will prepare performers for this piece. Due to the scarcity of Turkish resources regarding Paul Hindemith's Horn Concerto, this text has been prepared as a guide to assist horn performers, educators, and horn students.