Attems to clone the vitreoscilla hemoglobin gene into acinotobacter
Vitreoscilla hemoglobin genini acinetobacter'e klonlama girişimleri
  1. Tez No: 807790
  2. Yazar: FATMA İNCİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Benjamın C.stark
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Illinois Institute of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, üç farklı plazmit (pSC160, pHG1, pUC8:16) ile Acinetobacter calcoaceticus'a transformayon denenmiştir. Bu plazmidler, atık sudaki düşük oksijen içeren koşullarda A. calcoaceticus'un hayatta kalma ve büyümesinin değişimini artıracağı umulan Vitreocilla hemoglobin genini (vgb) taşımaktadır. Bu üç plazmit, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Pseudomonas xanthtamonas maltophila'dan izole edildi. Başarılı bir dönüşüm için birkaç farklı yöntem denendi. Bunlar kimyasal dönüşüm, doğal dönüşüm ve elektroporasyondu. Olası dönüşümle sonuçlanan tek yöntem elektroporasyondu. Bununla birlikte, bu tür transformantlardan izole edilen plazmidin analizi, başarılı dönüşümün meydana geldiğini doğrulanamadı.
Özet (Çeviri)
In this study, transformation into Acinetobacter calcoaceticus was attempted with three different plasmids (pSC160, pHG1, pUC8:16). These plasmids carry Vitreocilla hemoglobin gene (vgb) which is hoped will increase the change of survival and growth of A. calcoaceticus in oxygen-poor conditions in wastewater. These three plasmids were isolated from Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, and Pseudomonas xanthtamonas maltophila. Several different methods were attempted in order to have a successful transformation. These were chemical transformation, natural transformation and electroporation. The only method which resulted in possible transformation was electroporation. Analysis of plasmid isolated from such transformants, however, could not confirm that successful transformation had occurred.