Alexandre Dumas'ın seyahatnamesinde Kafkaslar
Caucasus in Alexandre Dumas's travel book
- Tez No: 667925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVID QASIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Alexandre Dumas 1802-1870 yılları arasında yaşamış dünyaca ünlü Fransız yazardır. Kendisi macera ve tarihsel olayları konu edinen romanlarıyla dünyada isminden çokça söz ettirmiştir. Dumas yazar olmanın yanında aynı zamanda tutkulu bir seyyah olmuş ve dünyanın çeşitli coğrafyalarına seferler düzenleyerek Seyahatnameler kaleme almıştır. Kendisinin en önemli Seyahatnamesi Kafkasya ile ilgilidir. Alexandre Dumas Kafkasya'ya gitmeden önce Çarlık Rusya'ya sefere çıkmış ve Haziran 1858'den Şubat 1859'a kadar Başkent St. Petersburg şehrinde bir süre ikâmet etmiştir. Kendisi sırasıyla Moskova, Nijni-Novgorod, Kazan, Saratov, Tver ve Astarhan şehirlerinde de bulunmuştur. Daha sonra Çarlık Rusya İmparatorluğu'nun yetkililerinin onayı ile Astarhan üzerinden Kafkasya seferine başlamıştır. Alexandre Dumas'ın Kafkasya seferi sırasında bölgede savaşlar yaşanmaktaydı, fakat bu tehlikeye rağmen kendisi çok verimli bir gezi yapmıştır. Kendisi Kafkasya'nın Kızlar, Derbend, Kuba, Şeki, Şemahı, Bakü, Tiflis, Gori, Kutaisi ve Poti şehirlerinde bulunmuştur. Ünlü yazar Kafkasya seferi sırasında bölgenin etnik yapısı ile ilgili bilgi edinmiş ve ünlü adamları ile görüşmeler yapmıştır. Aleksandre Dumas 1859 yılında Gürcüsta'nın Poti limanından İstanbul'a ve İstanbul üzerinden de Fransa'nın Marsel şehrine ulaşarak toplam 3 ay sürmüş Kafkasya seferini sonlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Alexandre Dumas is a world-renowned French writer who lived between 1802-1870. He has made a name for himself in the world with his novels about adventure and historical events. In addition to being a writer, Dumas was also a passionate traveler and wrote Travelogues by traveling to various geographies of the world. His most important Travelogue is about the CaucasusBefore Alexandre Dumas went to the Caucasus, Tsarist embarked on an expedition to Russia and from June 1858 to February 1859, the capital St. Petersburg for a period of time. He has also been in Moscow, Nizhny-Novgorod, Kazan, Saratov, Tver and Astarhan cities respectively. Later, with the approval of the officials of the Tsarist Russian Empire, it started the Caucasus expedition over Astarha. During the Caucasus expedition of Alexandre Dumas, wars Were taking place in the region, but despite this danger, he made a very fruitful trip. He has been in the Kizlar of the Caucasus, Derbend, Quba, Sheki, Shamakhi, Baku, Tbilisi, Gori, Kutaisi and Poti. The famous author obtained information about the ethnic structure of the region during the Caucasus expedition and had beings with famous men. In 1859, Alexander Dumas reached Istanbul from the port of Poti in Georgia and Marsel city of France via Istanbul and ended the Caucasus voyage that lasted for three months.