Communicative orientation of EFL instruction in primary classrooms
İlkokul sınıflarında yabancı dil olarak ingilizce öğretiminin iletişimsel yönelimi
- Tez No: 807820
- Danışmanlar: DR. FERDANE DENKCİ AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İletişimsel Dil Öğretimi yaklaşımı dünyada 1970'lerin sonlarından, Türkiye'de ise 1997 müfredat değişikliğinden bu yana kullanılmaktadır. Ancak araştırmalar, bu yaklaşımın çeşitli nedenlerle dil sınıflarında, özellikle İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği bağlamlarda tam olarak uygulanmadığını göstermektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, özel okul ve devlet okulu olarak farklı ortamlarda çalışan iki ilkokul yabancı dil olarak İngilizce öğretmeninin gerçek uygulamalarını gözlemleyerek Türkiye'deki dil sınıflarının iletişimsel yönelimini araştırmayı amaçlamaktadır. Ek olarak, çalışma, İletişimsel Dil Öğretim ilkelerini uygulama açısından bu okul bağlamları arasında herhangi bir fark olup olmadığını ve öğretmenlerin inandıkları ile gerçekte uyguladıkları arasında herhangi bir tutarsızlık olup olmadığını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu nitel çalışma, öğretmenlerin uygulamalarını derinlemesine incelemek amacıyla durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Veriler, Spada ve Fröhlich (1995) tarafından geliştirilen COLT Gözlem Şeması (Bölüm A), alan notları ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak gözlem yoluyla toplanmıştır. Gözlemlerin analiz edilmesi için her dersteki etkinlik ve bölüm başına ayrılan süre belirlenmiş ve buna göre gözlem formundaki kategorilerin yüzdeleri hesaplanmıştır. Bununla birlikte, görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Sonuçlar, özel okul öğretmeninin daha anlam odaklı olduğunu ve İletişimsel Dil Öğretimi (İDÖ) yönteminin ilkelerini devlet okulu öğretmeninden daha fazla takip etmeye çalıştığını göstermiştir. Ayrıca, devlet okulu öğretmeninin daha eklektik olduğu ve derslerinde geleneksel ve anlam odaklı aktiviteleri bir arada kullandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Communicative Language Teaching approach has been used in the world since the late 1970s and in Türkiye since the 1997 curriculum change. However, studies show that this approach is not fully implemented for various reasons in language classrooms, especially in contexts where English is taught as a foreign language. In this respect, this study aims to investigate the communicative orientation of language classrooms in Türkiye by observing the real practices of two different primary school EFL teachers practicing in different settings: a private and a public school. Additionally, the study aims to demonstrate if there are any differences between these school contexts in terms of applying the principles of CLT and if there are any discrepancies between what the teachers believe and what they implement in reality. This qualitative study was designed as a case study in order to examine the teachers' practices in-depth. The data were collected through observation by using the COLT Observation Scheme (Part A) developed by Spada and Fröhlich (1995), field notes, and semi-structured interview forms. The amount of time allocated for each activity and episode of each lesson was determined to analyze the observations, and the percentages of the categories in the observation form were calculated accordingly. Besides, the data obtained from the interviews were analyzed through descriptive analysis. The results showed that the private school teacher was more interpretation-oriented and tried to follow the principles of the Communicative Language Teaching (CLT) method more than the public school teacher. It was also revealed that the public school teacher was more eclectic and mixed traditional and meaning-oriented activities in her lessons.