Aile hekimliği asistanlarının öğrenme stillerinin belirlenmesi ve kişilik özellikleriyle ilişkisinin araştırılması
Determining the learning styles of family medicine residents and investigating their relationship with personality traits
- Tez No: 807818
 - Danışmanlar: DR. MERTHAN TUNAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamız bir eğitim araştırma hastanesinde, eğitim kliniğinde daha etkin ve verimli bir eğitim programı hazırlığı için asistan hekimlerin öğrenme stilleri ve kişilik testi sonuçlarını derlemek ve ilişkili faktörleri açıklamak amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipte olan bu çalışma,15 Şubat 2023-15 Nisan 2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Aile Hekimliği Anabilim Dalında eğitim alan asistan hekimlere uygulandı. Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri, Büyük Beş-50 Kişilik Testi ve sosyodemografik sorulardan oluşan anket formu katılımcılar uygulandı ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: 97 asistan hekimin katıldığı çalışmada, %48,5'i değiştirme, 29,9'u yerleştirme, %19,6'sı özümseme stili öğrenme grubundaydı. Katılımcıların anne eğitim düzeyinin katılımcılarda saptanan öğrenme stili ile istatistiksel ilişkisi varken, baba eğitim düzeyi ilişkili bulunmadı. Mezun olunan lise ve öğrenme stilleri arasında ilişki saptanmadı. Asistan hekimlerin hayallerindeki uzmanlık alanı ile öğrenme stilleri arasında ise branşlar arası anlamlı farklılık vardı. (p0,05) Sonuç: Çalışmamızda aile hekimliğinde asistan hekimlerin çoğunluğunun değiştirme ve yerleştirme öğrenme stillerine sahip olduğu bulunmuştur. Bu öğrenme stillerine sahip kişiler çoğunlukla yaparak, uygulayarak ve tartışarak daha etkin öğrenebilir. Eğitim planları hazırlanırken bu sonuçlar gözünde bulundurularak var olan kısıtlı kaynaklar etkin kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study was conducted at an educational research hospital in order to compile the learning styles and personality test results of resident physicians and explain the associated factors. Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted between February 15, 2023, and April 15, 2023, on resident physicians receiving training in the Department of Family Medicine at Adana City Training and Research Hospital. Participants were administered the Kolb Learning Styles Inventory, the Big Five Personality Test, and a questionnaire consisting of sociodemographic questions. The results were analyzed statistically. Results: The study included 97 resident physicians, with 48.5% classified under the diverging learning style, 29.9% under the accommodating learning style, and 19.6% under the assimilating learning style. There was a statistically significant relationship between participants' mothers' educational level and the identified learning style, while no significant relationship was found with fathers' educational level. There was no relationship observed between the type of high school graduates attended and their learning styles. However, there were significant differences in learning styles among different medical specialties in terms of participants' desired specialization area (p0.05). Conclusion: Our study found that the majority of resident physicians in family medicine have the learning styles of diverging and accommodating. Individuals with these learning styles can effectively learn by doing, implementing, and discussing. Considering these results, existing limited resources can be utilized effectively when preparing educational plans.