Genç yetişkinlerde akıllı telefon bağımlılığı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between smartphone addiction and psychological well-being in young adults
  1. Tez No: 895439
  2. Yazar: EYLÜL ÇALIŞGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde akıllı telefonlar, yalnızca iletişim işlevlerinden öteye geçerek geniş bir özellik yelpazesi sunmakta ve günlük yaşamda vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Ancak, aşırı kullanımı sosyal, psikolojik ve fiziksel sorunlara yol açabilmektedir. Bu durum, kullanıcılarda tolerans geliştirme, kontrolsüz kullanım ve işlevsellik problemleriyle ilişkilendirilen bağımlılık olgusu ile bağlantılıdır. Akıllı telefon bağımlılığının sosyal izolasyon, kaygı bozuklukları, düşük özsaygı ve uyku problemleri gibi olumsuz etkileri olduğu görülmektedir. Öte yandan, psikolojik iyi oluş, bireyin yaşamını en iyi şekilde yaşaması, kendini gerçekleştirme potansiyeline sahip olması ve hayatının duygusal ve bilişsel olarak tatmin edici olması ile ilişkilidir. Psikolojik iyi oluşun, akıllı telefon bağımlılığının olumsuz etkilerine karşı koruyucu bir nitelik taşıdığı düşünülmektedir. Bu çalışma, 18-25 yaş arasındaki genç yetişkinlerde akıllı telefon bağımlılığı ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel bir çalışma olan bu araştırma, 114 katılımcı ile yapılmış ve veriler online olarak toplanmıştır. Bulgular, genç yetişkinler arasında akıllı telefon bağımlılığı ile psikolojik iyi oluş arasında orta düzeyde negatif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Sosyodemografik değişkenlerin akıllı telefon bağımlılığı ve psikolojik iyi oluş ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunmazken, ekonomik düzeyin bu iki değişkenle olan etkileşimi anlamlı bulunmuştur; düşük gelirli bireylerin akıllı telefon bağımlılığı ve psikolojik iyi oluş düzeyleri orta ve yüksek gelirli bireylerden daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
**Summary:** Today, smartphones have evolved far beyond mere communication devices, offering a broad range of features and becoming indispensable in daily life. However, excessive use of these devices has led to social, psychological, and physical issues. Such problematic use is linked to addiction, characterized by tolerance development, uncontrolled usage, and functional impairments. Negative outcomes of smartphone addiction include social isolation, anxiety disorders, low self-esteem, and sleep issues. On the other hand, psychological well-being, which involves living life to its fullest, realizing one's potential, and maintaining emotional and cognitive satisfaction, is thought to protect against the adverse effects of smartphone addiction. This study aims to explore the relationship between smartphone addiction and psychological well-being in young adults aged 18-25. Conducted as a cross-sectional study, data were collected online from 114 participants. The analysis revealed a moderate negative linear relationship between smartphone addiction and psychological well-being among young adults. While sociodemographic variables such as gender, age, marital status, education, and occupation did not show statistically significant relationships with smartphone addiction and psychological well-being, economic status was found to have a significant interaction with these variables. Specifically, individuals with lower incomes exhibited higher levels of smartphone addiction and lower psychological well-being compared to those with middle and higher incomes.