ADO indeksi ve sistemik immün-inflamasyon indeksininKOAH şiddeti için öngörü işareti olarak değerlendirilmesi
Evaluation of ADO index and systemic immune-inflammatory index as predictive markers for copd severity
- Tez No: 807927
- Danışmanlar: PROF. DR. FULSEN BOZKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), genellikle ilerleyici, hava akımı kısıtlanması ve hava yollarında artan kronik inflamatuar cevap ile karakterize bir hastalıktır. Akciğerlerin çeşitli zararlı partiküllere veya gazlara maruz kalması sonucunda akciğer parankiminde, solunum yolları duvar ve lümeninde, pulmoner damarların duvarında makrofaj, B lenfositleri, nötrofiller gibi inflamatuar hücreler toplanmaktadır. Amaç: KOAH hastalığının prognozunu belirleyen en önemli etkenlerden birisi alevlenmelerin önüne geçilmesidir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, KOAH hastalarında stabil durumda bile yüksek olan inflamatuar hücrelerde alevlenme durumunda belirgin artış olduğunu göstermiştir. Bizde bu çalışmada yeni nesil inflamatuar belirteçler olan sistemik immün-inflamatuar indeks (Sİİ), nötrofil-lenfosit oranı (NLO), platelet-lenfosit oranı (PLO), multisistemik inflamatuar indeks (Mİİ) 1,2' yi kullanarak KOAH alevlenmelerini önceden tahmin etmeyi hedefledik. Yine bu belirteçlerin KOAH'ta birleşik skorlama sistemi olan ADO indeksi (yaş, Modified Medical Research Council (mMRC) dispne skoruna göre belirlenmiş nefes darlığı düzeyi, Global initiative for chronic obstructive lung disease (GOLD) evrelemesine göre belirlenmiş obstrüksiyonun derecesi) ile olan ilişkisini inceledik. Metod: 2023 GOLD kılavuzu rehberliğinde KOAH tanısı almış 70 kişiden oluşan hasta grubu ile KOAH veya tam kan sayımı değerini etkileyebilecek ek hastalığı olmayan, cinsiyet ve yaş açısından sağlıklı görünen 70 kişilik kontrol grubu belirledik. KOAH hasta grubunu GOLD 2023 rehberliğinde A, B, E grubu olarak sınıflandırdık. Hem hasta ve kontrol grubunu, hemde hastaları kendi içerisinde inflamatuar belirteçler açısından karşılaştırdık. Yine bu belirteçlerin ADO indeksi ile korelasyonunu inceledik.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease characterized by progresive airflow limitation and increased chronic inflammatory response in the air ways. As a result of exposure to various harmful particles orgases, inflammatory cells such as macrophages, B lymphocytes and neutrophils accumulate in the lung parenchyma, respiratory tract walls and lumen, and pulmonary vessel walls. Objective: One of the most important factors determining the prognosis of COPD is preventing exacerbations. Recent studies have shown that there is a significant increase during exacerbations in inflammatory cells which are high even in stable conditions of COPD patients. In this study, we aimed to predict COPD exacerbations by using systemic immune-inflammatory index (SII), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), and multisystem inflammatory index (MII) 1,2 which are new generation inflammatory markers. We also examined the relationship of these markers with the ADO index (Age, the level of dyspnea determined based Modified Medical Research Council (mMRC) dyspnea score and the level of obstruction determined according to the Global İnitiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) stating), which is a combined scoring system for COPD. Methods: We determined a patient group including 70 individuals diagnosed with COPD according to the GOLD 2023 guideline sand a control group of 70 individuals who were not diagnosed with COPD or any other diseases that could affect complete blood count values, and who appeared healthy regarding gender and age. We classified the COPD patient group into groups A, B, and E based onthe GOLD 2023 guidelines. We compared both the patient and control group sand the patients themselves in terms of inflammatory markers. We also examined the correlation between these markers and the ADO index.