Farklı tip fraktal özellikli bifurkasyon ve trifurkasyon akışsistemlerinde akışın deneysel ve sayısal incelenmesi
Experimental and numerical analysis of pressure loss and flow in different types of bifurcation and trifurcation structured flow systems
  1. Tez No: 807926
  2. Yazar: ŞEYMA AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSAK KOTCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yapılacak tez çalışmasında farklı açı, çap ve uzunluklarda üretilecek olan dalanmış modellerde akış ve ısı transfer deneyleri yapılıp daha sonra sayısal olarak analizleri yapılacaktır. Bunun için tasarım modelleri filament malzeme ile 3D yazıcıda üretilecektir. Tasarlanan bu akış kanallarında farklı özelliklerdeki (Newtonian ve non-Newtonian) akışkanların akış analizleri deneysel olarak incelenecektir. Deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlarla ANSYS analiz sonuçları karşılaştırılacaktır. Aynı kanallar birer ısı değiştiricisi olarak ele alınıp ısı transfer deneyleri yapılıp sayısal analizleri gerçekleştirilecektir. Keza ısı transfer sonuçları da yine ANSYS analiz sonuçlarıyla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the thesis to be made, flow and heat transfer experiments will be carried out on the branched models that will be produced in different angles, diameters and lengths, and then numerical analyzes will be made. For this, the design models will be produced in a 3D printer with filament material. Flow analyzes of fluids with different properties (Newtonian and non-Newtonian) in these designed flow channels will be examined experimentally. ANSYS analysis results will be compared with the results obtained from experimental studies. The same channels will be considered as heat exchangers, heat transfer experiments will be carried out and numerical analyzes will be carried out. Likewise, the heat transfer results will also be compared with the ANSYS analysis results.