Nöral sistemin insan ve fare meme kanseri hücre hatlarında kansere etkisinin araştırılması
Investigation of the role of neural system in human and mouse breast cancer cell lines
  1. Tez No: 807935
  2. Yazar: ESRA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE AYŞİT, PROF. DR. HASAN KÖRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda kanser-sinirbilim onkoloji ve klasik sinirbilimin kesiştiği yeni bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmıştır. Sinir sistemi, gelişme, büyüme doku homeostazı ve vücuttaki onarıma kadar çeşitli fizyolojik süreçlerle yakından ilgilidir. Yapılan çalışmalarda sinir sisteminin pankreas, kolon, meme, baş ve boyun kanseri gibi bazı kanser türlerinde de etkin rol oynadığı gösterilmiştir. İlaveten, nöral infiltrasyon tümörün ilerlemesiyle ve kötü prognozuyla ilişkilendirilmiştir. Meme kanseri dünya genelinde kadınlar üzerinde en çok teşhis edilen ve en fazla ölüme sebep olan kanser çeşidi olmakla birlikte nöral infiltrasyonun oldukça yoğun gözlemlendiği bir kanser türüdür. Ancak yapılan çalışmalarda nöronların kanser hücrelerinde nasıl bir etki oluştururak davranışlarını etkilediği açıklanamamıştır. Bu doğrultuda çalışmada biyogörüntülenebilir Beta-III Tubulin GFP nöronlar ve mCherry ekspresyonuna sahip kanser hatları kullanılmıştır. Çalışmada iki adet insan (MDA-MB-231, MCF-7) ve iki adet fare (EMT6, 4T1) meme kanseri hücre hatları kullanılmış ve hücreler AKG'ler ile bir arada kültür edilmiştir. Kültür aşamasından bir süre sonra hücreler konfokal mikroskopta görüntülenmiştir. Sonrasında hem nöronlarda hemde kanser hatlarında E-cadherin, Vimentin, Twist, CD44, STAT3, IL2, IL7 ekspresyon seviyelerine Western Blot ve kantitatif PCR yöntemiyle bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar nöronların ve kanser hücrelerinin birbirlerini çift yönlü olarak etkilediğini ortaya koymuş ve tedavi yaklaşımlarında nöral sistemi hedeflemenin kanser tedavisi için potansiyel bir strateji olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, cancer neuroscience has emerged as a new research area at the intersection of oncology and classical neuroscience. The nervous system is closely related to various physiological processes, from development, growth, tissue homeostasis, and repair in the body. Studies have shown that the nervous system plays an active role in some types of cancer, such as pancreatic, colon, breast, head and neck cancer. In addition, neural infiltration has been associated with tumor progression and poor prognosis. Although breast cancer is the most diagnosed cancer type and causes the most of the death among women worldwide. It is a type of cancer in which neural infiltration is observed very intensely. However, studies have not been able to explain how neurons affect their behavior by creating an effect on cancer cells. In this direction, bioimageable Beta-III Tubulin GFP neurons and cancer lines with mCherry expression were used. Two human (MDA-MB-231, MCF-7) and two mouse (EMT6, 4T1) breast cancer cell lines were used in the study and the cells were co-cultured with DRGs. Some time after the culture step, the cells were visualized under a confocal microscope. Afterwards, E-cadherin, Vimentin, Twist, CD44, STAT3, IL2, IL7 expression levels in both neurons and cancer lines were examined by Western Blot and Quantitative PCR methods. Our results revealed that neurons and cancer cells effect each other bidirectionally and showed that targeting the neural system in treatment approaches may be a potential strategy for cancer treatment.