Elektronik sigara kullanımı ile subklinik ateroskleroz belirteçleri arasındaki ilişki
The relationship between electronic cigarette use and subclinic athosclerosis markers
  1. Tez No: 808006
  2. Yazar: FATMA BETÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tütün sigarası ateroskleroz gelişimi ile ilişkili olduğu ve oksidatif stresi indükleyerek klinik olarak gözlemlenebilen endotel hasarına neden olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan tütün sigarasına alternatif olarak üretilen elektronik sigaraların tütün sigarasına göre mikrovasküler disfonksiyon gelişimi açısından daha masum olduğu düşünülmekle birlikte bu konuda yapılan çalışmalar yetersizdir. Prospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışmanın birincil amacı; genç bireylerde elektronik sigara kullanımının mikrovasküler disfonksiyonun erken göstergesi olan koroner akım rezevi (KAR) üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Ayrıca elektronik sigaranın arteryel stiffnes ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonları üzerindeki olası akut etkilerini göstermeyi amaçladık. Çalışmaya tütün sigarası içen 31, elektronik sigara içen 33 ve kontrol grubu olarak 30 kişi dahil edilmiştir. Tütün sigarası içenler ve elektronik sigara içenler için sigara içimi öncesi bazal değerler ve sigara içimi sonrası değerler olmak üzere iki ölçüm alındı, kontrol hastaları için ise sadece bazal ölçümler alındı. Bazal ve adenozin infüzyonu sonrası koroner diyastolik zirve akım velositeleri ölçüldü: KAR maksimum (uyarılmış) koroner kan akışı ile başlangıç (dinlenme) kan akışı arasındaki oranı temsil eder. Arteryel stiffnesin akış aracılı dilatasyon (FMD) ve nabız dalga hızı (PWV) ile değerlendirildi. Bazal KAR değeri hem tütün hem de elektronik sigara içenlerde kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Ancak elektronik sigara içenler ile tütün sigarası içenler arasından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Hem elektronik hem de tütün sigarası içenlere akut maruziyet sonrası KAR anlamlı olarak azalmıştır. Elektronik sigara içenlerde akut e-sigara maruziyeti sonrası FMD'de azalma olmakla birlikte istatiksel anlamlılığa ulaşmamışken; tütün sigarası içenlerde akut tütün sigarası maruziyeti sonrası FMD anlamlı olarak azalmıştır. Hem elektronik hem de tütün sigarası içenlere akut maruziyet sonrası PWV anlamlı olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that tobacco smoking is associated with the development of atherosclerosis and causes clinically observable endothelial damage by inducing oxidative stress. On the other hand, although electronic cigarettes produced as an alternative to tobacco cigarettes are thought to be more innocent in terms of microvascular dysfunction compared to tobacco cigarettes, studies on this subject are insufficient. The primary aim of this prospective study is; Evaluation of the effect of electronic cigarette use on coronary flow reserve (CFR), an early indicator of microvascular dysfunction, in young individuals. We also aimed to show the possible acute effects of electronic cigarettes on arterial stiffnes and left ventricular diastolic functions. 31 tobacco smokers, 33 electronic cigarette smokers and 30 control group were included in the study. Two measurements were taken as pre-smoking baseline values and post-smoking values for tobacco smokers and electronic smokers, while only baseline measurements were taken for control patients. Coronary diastolic peak flow velocities were measured after baseline and adenosine infusion: CAR represents the ratio between maximum (stimulated) coronary blood flow and baseline (resting) blood flow. Flow-mediated dilatation of arterial stiffnes (FMD) and pulse wave velocity (PWV) were assessed. Basal CFR value was found to be significantly lower in both tobacco and electronic cigarette smokers compared to the control group. However, no significant difference was found between electronic cigarette smokers and tobacco smokers. CFR was significantly reduced after acute exposure to both electronic and tobacco smokers. Although there was a decrease in FMD after acute e-cigarette exposure in electronic cigarette smokers, it did not reach statistical significance; FMD was significantly reduced in tobacco smokers after acute exposure to tobacco cigarettes. PWV was significantly increased after acute exposure to both electronic and tobacco smokers.