Hipomagnezeminin yaşlı popülasyonda disfaji üzerine olan etkisinin T-EAT-10 skoru ile değerlendirilmesi ve disfajisi olan hasta grubunda malnütrisyon üzerine olan etkilerinin mini nütrisyonel değerlendirme formu ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hypomagnesemia among the elderly on dysphagia via T-EAT-10 score and among the dysphagia population its effects on malnutrition via mini nutritional evaluation score
  1. Tez No: 808056
  2. Yazar: ÇAĞATAY TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda amacımız hipomagnezeminin disfaji üzerine olan etkisini T-EAT-10 skoru ile değerlendirmek ve bu durumun malnütrisyon şiddeti üzerine olan etkisini Mini Nütrisyonel Değerlendirme Formu kullanarak saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine çeşitli nedenlerle yatışı yapılmış, geriatri kliniği tarafından nütrisyonel değerlendirme talep edilmiş, 65 yaş üzeri malnütrisyonu olan, hipomagnezemisi olan hasta grubu ile malnütrisyonu olan hipomagnezemisi olmayan hasta grupları karşılaştırılmıştır. Magnezyum düzeyi 0.05) Normomagnezemik+Malnütre grubundaki bireylerin MND ölçek puanı ile T-EAT-10 ölçek puanı arasında zayıf düzeyde, negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (r=-0.219, p=0.003). Normomagnezemik+Malnütre grubundaki bireylerin T-EAT-10 ölçek puanı ile potasyum değeri arasında çok zayıf düzeyde, negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (r=-0.195, p=0.008). Hipomagnezemik+Malnütre grubundaki bireylerin MND ölçek puanı ile T-EAT-10 ölçek puanı arasında zayıf düzeyde, negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (r=-0.289, p=0.022).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the relation between hypomagnesemia and dysphagia via T-EAT-10 score and It's effect on malnutrition by using Mini Nutritional Evaluation Form. Materials and Methods: In our study, we evaluated geriatric patients who were admitted to Seyrantepe Hamidiye Etfal Health Application and Research Center Hospital in inpatient setting by any reason and whose malnutrition status are evaluated and stated by nutrition team. Patients are divided into two different group based on magnesium levels. Those who have magnesium levels lower than 1,8 mg/dL are considered in low magnesium group. Patients who have low and normal magnesium levels are taken into the study as long as they have Mini Nutritional Evaluation score lower than 8. Exclusion criteria are set as; patients whose age are lower than 65, who don't have malnutrition, any known gastrointestinal, neurologic or neuromuscular origin caused dysphagia, any known absorption deficit, any past gastrointestinal surgery history. For every patient demographic information as age, sex; weight, height and body mass index; hypertension, diabetes mellitus and chronic kidney disease history; Mini Nutritional Evaluation and T-EAT-10 scores; biochemistry results such as creatinin, AST, ALT, albumin, sodium, potassium, phosphor, magnesium are recorded. Results: 250 patient whose Mini Nutritional Evaluation score were lower than 8 were included to study. %74.8 of individuals were in normomagnesemic+malnutrition group and %25.2 of individuals were in hypomagnesemic+malnutrition group. There were no statistically significant relation between magnesium level and Mini Nutritional Evaluation score, T-EAT-10 score among individuals who were in hypomagnesemic+malnutrition group (p>0.05). There were slight statistically significant negative relation between Mini Nutritional Evaluation score and T-EAT-10 score among individuals in normomagnesemic+malnutrition group (r=-0.219, p=0.003). There were slight statistically significant negative relation between potassium level and T-EAT-10 score among individuals in normomagnesemic+malnutrition group (r=-0.195, p=0.008). There were slight statistically significant negative relation between Mini Nutritional Evaluation score and T-EAT-10 score among individuals in hypomagnesemic+malnutrition group (r=-0.289, p=0.022).