Oksitosin indüksiyon dozunun neonatal sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of oxytosin induction dose on neonatal results
  1. Tez No: 808068
  2. Yazar: AYŞE GÜL UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. NUR GÖZDE KULHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Oksitosin, medikal doğum indüksiyonu için dünya genelinde kabul görmüş bir ilaçtır. Günlük pratikte hem düşük doz hem de yüksek doz rejimleri kullanılmaktadır. Genel kabul görmüş ortak bir doz rejimi bulunmamaktadır. Doz rejimlerinin maternal etkileri daha çok araştırılmış olmasına rağmen fetal etkileri ile ilgili kısıtlı bilgi bulunmaktadır. Biz de bu sebeple doz rejimlerinin fetal etkilerini değerlendirmeyi ve sonuçlarımızı günlük obstetrik pratiğe aktarmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde normal yolla doğum yapmış 18-35 yaş arası, 37w0d - 41w6d gebelik haftasında olan, ek hastalığı olmayan, daha önce geçirilmiş batın cerrahisi olmayan, sigara ve alkol kullanımı olmayan 600 gebe çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Oxytocin is a globally accepted drug for medical labor induction. Both low-dose and high-dose regimens are used in daily practice. There is no generally accepted common dosing regimen. Although maternal effects of dosing regimens have been more researched, limited information is available on fetal effects. For this reason, we aimed to evaluate the fetal effects of dosing regimens and to transfer our results to daily obstetric practice. Materials and Methods: We included 600 pregnant in our study who aged between 18-35, had 37w0d – 41w6d gestation week, gave birth normally in Konya State Hospital Gynecology and Obstetric clinic and had no additional disease, previous abdominal surgery and did not smoke or use alcohol.