Lokal ileri meme kanserinde neoadjuvan sistemik tedaviye yanıtı predikte eden faktörler
Predictive markers of response to neoadjuvant systemic treatment in locally advanced breast cancer
- Tez No: 808072
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET AMAÇ: Çalışmamızın amacı; neoadjuvan tedaviye yanıtı öngören klinik, laboratuvar ve histopatolojik parametreleri belirlemek ve patolojik yanıt oranlarının hastaların klinik ve patolojik özellikleriyle ilişkisinin araştırılmasıdır. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya 2015-2023 yılları arasında Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi onkoloji kliniğinde neoadjuvan sistemik tedavi gören lokal ileri evre 200 meme kanserli hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, tedavi öncesi laboratuvar parametreleri (CEA, CA15-3, NLR, PIV), biyopsi materyallerindeki tümör histolojik grade, ki 67 indeksi, ER, PR, cerbb2 (gereken hastalarda FISH ile Her2/neu analizi), klinik ve patolojik evre incelendi. Post-operatif tümörün yanıt derecelendirmesi Miller-payne Regresyon (MP) Sistemine (1-5 arasında: hiç regresyon yok-tedaviye tam yanıt) göre gruplandırıldı. Ayrıca in-situ karsinomdan bağımsız memede ve aksiller lenf nodunda invaziv tümör olmaması yani ypT0N0 evresi patolojik tam yanıt (pCR) olarak tanımlandı. Hastaların neoadjuvan/adjuvan dönemde aldıkları tedavi rejimleri kaydedildi. Patolojik yanıt durumuna göre sayısal değişkenler non-parametrik testlerle kıyaslandı. Patolojik yanıt derecelendirmesi arasındaki frekans farklılıkları Ki-kare testi ile araştırıldı. Patolojik yanıtları predikte eden faktörleri ortaya koymak için çok değişkenli regresyon analizleri yapıldı. Kaplan-Meier yöntemi ile sağkalım analizleri yapıldı. BULGULAR: Median yaş 52±11.4 (27-84) yıldı. Hastaların median takip süresi 29.2 (aralık 5.95-88.5) aydı. Hastalar ER, PR, her2, ki67 durumlarına göre sınıflandırıldı: Luminal A (ER pozitif, ki67skoru
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: The aim of our study; to determine the clinical, laboratory, and histopathological parameters that predict response to neoadjuvan therapy and to determine the relationship between pathological response rates and clinical and pathological characteristics of patients. PATIENTS AND METHOD: A total of 200 locally advanced breast cancer patients who received neoadjuvant systemic treatment in Antalya Training and Research Hospital Medical Oncology Clinic between 2015 and 2023 were included in the study. Demographic characteristics of patients, pre-treatment laboratory parameters (CEA, CA 15-3, NLR, PIV), tumor histological grade in biopsy materials, ki 67 index, ER, PR, cerbb2 (Her2/neu analysis with FISH in patients when required), clinical and pathological features were recorded. Post-operative tumor response rating was grouped according to the Miller-Payne (MP) Regression System (range 1 to 5: no regression-complete response to treatment). In addition, irrespective of in-situ cancer, the absence of invasive tumor in the breast and axillary lymph node independent of in-situ carcinoma, (ypT0N0) was defined as pathological complete response (pCR). According to the pathological response status, numerical variables were compared with non-parametric tests. Frequency differences between pathological response grading were investigated by Chi-square test. Multivariate regression analyzes were performed to reveal the factors predicting pathological responses. Survival analyzes were performed using the Kaplan-Meier method. RESULTS: Median age was 52±11.4 (27-84) years. The median follow-up period of the patients was 29.2 (range 5.95-88.5) months. Patients were classified according to ER, PR, her2, ki67 status: Luminal A (ER positive, ki67score